ELEKTRİK SAYAÇLARININ DEĞİŞTİRİLMESİNİN YASAL DAYANAĞI YOK

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Başkanı Sadık Atila, elektrik sayaçlarının keyfi olarak değiştirildiğini, elektronik sayaç takılarak haksız kazanç elde edildiğini iddia etti.

Atila, elektrikte açma kapama cezasının ise hukuka aykırı olduğunu dile getirdi.

Sadık Atila , Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın ‘2014 yılında sayaçlardan ücret alınmayacağına’ yönelik açıklamasının elektrik dağıtım şirketlerini harekete geçirdiğini ifade etti.

Şirketlerin sayaç değişimlerini seri bir şekilde yapılmaya başlandığına dikkat çeken CHP İl başkanı Atila, “Geçmişte olduğu gibi bu gün de bu değişimleri haklı kılacak bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Sayaçlar keyfi olarak değiştirilmektedir. Keyfi olarak değiştirilen mekanik sayaçların yerine elektronik sayaç takılmaktadır. Değişim için usulüne uygun tebligat yapılmadığı gibi, sayaç konusunda da tüketiciye tercih hakkı dahi tanınmamaktadır.” dedi.

“ELEKTRİK SAYAÇLARININ DEĞİŞTİRİLMESİNİN YASAL  DAYANAĞI YOK”

Sayaçların 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre, dağıtım lisansı sahibi tarafından her türlü ayar, kalibrasyon ve bakım için periyodik kontrol etme sorumluluğu bulunduğuna dikkat çeken CHP il Başkanı Sadık Atila , şöyle devam etti: “Bu nedenle ölçüm hassasiyetini kaybetmemiş mekanik sayaçların değiştirilmesinin hukuki bir dayanağı bulunmamaktadır. Bir günlük gecikmeye anında faiz uygulayan, fatura ödemesini 5 gün geciktirenin hattını kesen şirketler, tüketicinin sayacını keyfi olarak değiştirdiği gibi, mekanik sayacına da el koyup götürmektedirler. Bu uygulamanın hukuki dayanağı olmadığı gibi vicdanı bir tarafı da bulunmamaktadır. Şirketler bu hukuksuz uygulama ile kasalarına bir milyar TL’nin üzerinde haksız kazanç sağlamaktadırlar.”

Elektronik sayaçlar konusunda tüketicinin bilgilendirilmediğini savunan Atila, dilekçe verilmediği takdirde 22.00-06.00 saatleri arasında ucuz tarifeden yararlanılamadığını kaydetti.

Başkan Atila , “Tüketici olarak soruyoruz, 2014 yılında sayaçlardan ücret alınmayacaksa 2013 yılının suçu ne? Bu haksız uygulamaya bir an önce son verilmesini ve Sayın Bakan’ın bu konudaki kafa karışıklığını giderici açıklama yapmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın