Ekmek İsrafın Önleme çalışmasına TMO desteği

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan ekmek israfını önleme faaliyetlerini tanıtmak amacıyla TMO Kayseri  Şube Müdürü Sali Aksu İlçe ziyaretlerini başlattı.

Develi İlçesinde Kaymakam Enver Ünlü ve Belediye Başkanı Recep Özkan2ı makamında ziyaret ederek Proje hakkında bilgilendirme yapan Aksu;

İnsan beslenmesinin en temel unsurlarından olan ve toplumumuzda kutsal olarak kabul edilen ekmek, çok miktarda üretilip tüketilmekte ve ne yazık ki büyük bir oranda da israf edilmektedir. İsraf edilen her ekmekle çiftçinin alın teri, emeği, çabası ve milli servetimiz

heba olmaktadır.

Dünyada aç uyuyan ve açlık sebebiyle hayatını kaybeden yüz milyonlarca

insan varken, ekmeğin dikkatsizce israf edilmesi üzüntü vericidir. Dünya ülkeleri arasında yükselen bir değer olmaya başlayan ve bu yoldaki yürüyüşüne kararlılıkla devam eden Türkiye’nin, bu trendi korumak ve geliştirmek için ekonomik değerlerini ölçülü kullanması gerekmektedir.

Ancak, un ihracatında dünyada birinci sıraya yükselen ülkemizde, ne yazık

ki bir yılda israf edilen ekmeğin değeri, bir yılda ihraç ettiğimiz undan elde edilen döviz geliri ile aynı düzeydedir. Ülkemizde günde yaklaşık 6 milyon adet ekmek israf edilmektedir.

TMO’nun başlatmış olduğu Ekmek İsrafını Önleme kampanyasını Kayserimizde öncelikle Kaymakamlıklar,Yerel Yönetimler,STK’lar ve eğitim öğretim kurumları olmak üzere toplumun tüm kesimlerine anlatarak destek talep edeceklerini belirtti.

Develi Kaymakamı Enver Ünlü ve Belediye Başkanı Recep Özkan Develi İlçesinde ekmek israfını önleyici bilgilendirme çalışmalarını başlatarak TMO tarafından başlatılan kampanyaya destek vereceklerini belirttiler.

Bir cevap yazın