EKE, “AKP İKTİDARI ÜLKEYİ ARTIK BEKLENİLEN BİR ŞEKİLDE YÖNETEMEZ HALE GELDİ”

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mete Eke, Haziran Ayı yönetim kurulu toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Siirt’in Eruh ilçesindeki 4 askerimizin şehit olduğu saldırıyı kınayan Başkan Eke, Suriye ile yaşanan sürecide değerlendirdi. AKP iktidarının ülkeyi artık beklenilen bir şekilde yönetemez hale geldiğini belirten Başkan Eke, “artık bu işe dur deme zamanı gelmiştir” dedi.

            Milliyetçi Hareket Partisi Yönetim Kurulu Haziran Ayı toplantısını yaptı. Toplantıda yerel ve genel gündemi değerlendiren İl Başkanı Mete Eke ilk olarak Suriye ile yaşanan süreci değerlendirdi.

Yaşanan bu olaydan herkesin üzüntü duyduğunu belirten Başkan Eke, hiçbir zaman savaş çığırtkanlığı yapmadıklarını söyledi. Yaşanan bu olayın 2002 yılından bu yana AKP iktidarının dış politikayı hangi sürece getirdiğinin açık bir göstergesi olduğunu belirten Eke, şöyle devam etti:

  “uçağımıza yapılan saldırı süreci durup dururken olmamıştır. 2002 tarihinden bu tarafa mevcut iktiranın dış politikadaki zaafı bu süreci yavaş yavaş bu hale getirdi. Sanki 1999 öncesinde PKK terör örgütünü ve onun elebaşı Cani Abdullah Öcalan’ı besleyen Suriye değildi. Sanki Suriye bizim çok özel dostumuzdu ve 2002’den sonra özlemle hasretle kavuşma anı gelmiş gibi olduk. Mevcut iktidar 2002’de iş başına gelince, süreç birden bire Suriye ve Esad’la kanka vaziyetine gelindi. Gelindikten sonraki durum da yavaş yavaş işi bu hale getirdi. Başbakan’ın yaptığı açıklamaları biraz hatırlayacak olursak, bıçak kemiğe dayandı, artık yeter, Esad gitmeli gibi söylemler, bu işi bu hale getiren unsurlardandır. Bu açıklamalar sonrasında onlarda dediler ki, alın size öyle olmaz böyle olur, deyip uçağımızı düşürdüler. Bu olayın daha garibi de uçağımız düştükten sonra uçağımızın nerede olduğunu keşif amaçlı giden ikinci bir uçağımıza da aynı saldırı tekrar devam etti. İşte Türkiye’de mevcut iktidar, dış politikada nerelerden nereye ülkeyi getirdi ortaya çıktı. Bu yaşanan olay hepimiz adına üzüntü verici bir durumdur. Yaşanan bu olaydan hiçbir kimse memnuniyet duyamaz ancak gelinen pozisyonun altından da Türk Milleti, tarihinde yaptığı dik duruşu beklemektedir bu iktidardan. Hiçbir zaman savaş havariliği yapmadık yapmayız da Sayın genel Başkanımızda bu anlamda açıklamalarını yaptılar. Hükümetin, bu konuda alacağı kararların arkasında olduğumuzu genel başkanımızda açıklamıştır. Bizde aynı düşüncelerimizi sunuyoruz tabii ki, ancak bu yapılanlarında bir bedeli olmalıdır diye de düşünüyoruz. “

Başkan Eke, ayrıca Siirt’in Eruh ilçesindeki 4 askerimizin şehit olduğu terör saldırısını da kınadı. Terörün bin an evvel bitirilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Eke, “AKP iktidarı ülkeyi artık beklenilen bir şekilde yönetemez hale gelmiştir” diye konuştu.

“Her gün analar, bir şekilde ağlamaktadır. Her gün şehit haberleri memleketin en ücra köşelerine kadar gitmektedir. Artık bir dur deme zamanı gelmiştir diyen Eke, sözlerini şöyle sürdürdü:

“dış politikada büyük zafiyetler ve Suriye konusu çok büyük bir önem arz ederken, iç tarafta da Siirt’te bu gün 4 tane şehidimiz var. Dün Trabzon merkeze çok yakın bir yerde bir karakolumuz bombalanıyor. Şimdi ne olduk biz ne oluyoruz. Her platformda söylediğimiz gibi bir tarafta Kürt sorunu olmadığı halde Kürt sorunu varmış gibi gösterip bu sorunu çözmek için platformlar oluşturulmakta öbür taraftan terör tavan yapmaktadır. Bu artışın içerisinde nasıl çıkılacak, merek ediyor ve anlamakta güçlük çekiyoruz. Demek oluyor ki teröristlerle müzakere bu işin fitilini ateşliyor.  AKP iktidarı ülkeyi artık beklenilen bir şekilde yönetemez hale gelmiştir. Her gün analar, bir şekilde ağlamaktadır. Her gün şehit haberleri memleketin en ücra köşelerine kadar gitmektedir. Artık bir dur deme zamanı gelmiştir.”

Bir yanıt yazın