E-posta mı, anında mesajlaşma mı, SMS mi?

Bir yanda cep telefonu ve SMS, diğer yanda MSN… E-postayı da unutmayın. Peki hangisini kullanalım?

İletişim, üretim ve verimlilik için en kaçınılmaz olgulardan biri. Etkili bir iletişim, özellikle şirketlerinin müşterileriyle olan iletişimi oldukça önemli. Günümüzdeki teknoloji, bize iletişim kurmamız için birçok farklı yol sunuyor. Herhangi birisine e-posta göndermemiz, kısa mesaj yollamamız veya anında mesajlaşma hizmetlerini kullanmamız mümkün. Peki hangi durumda hangisini seçmelisiniz? İşte dikkat etmeniz gereken noktalar: E-postalar E-posta, yazılı iletişimin, özellikle de iş yerleri için, vazgeçilmez bir aracı. Ancak e-posta, zaman zaman etkili bir yöntem olmayabiliyor. Artıları: Evrensel oluşu, gruplara e-posta gönderebilme, yazlık kayıt tutabilme. Eksileri: E-postanızın ne zaman alındığını ve okunduğunu bilmemeniz, spam e-postaların çokluğu, zararlıların e-posta ile dağıtılması.

Anında mesajlaşma

IM” olarak da kısaltılan “anında mesajlaşma“, bir iş yerinde veya arkadaşlar arasında iletişim aracı olarak kullanılabilir.

Artılar: Hedef kişi çevrimiçi oldukça mesajınız anında iletilir, uzun bir yazı yerine oldukça kısa ve özettir, gerçek zamanlı bilgi alış verişi sağlanabilir.

Eksileri: Bir iş yaparken yüksek bir sesle ekranınızın ortasında bir pencere belirebilir (bunu kapatabilirsiniz ancak bu kez önemli bir mesajı kaçırma ihtimaliniz doğar), iki tarafında aynı yazılımı veya hizmeti kullanması gerekir, oturum açmanız gerekir.

Kısa mesajlar (SMS)

İş anlamında E-posta veya anında mesajlaşma kadar profesyonel görünmeyebilir. Ancak cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlar, bazı durumlarda önemli avantajlar sağlayabiliyor.

Artıları: Anında mesajlaşma gibi mesajlarınız hemen iletilir, evrenseldir – SMS alabilen herhangi bir cihaza gönderilebilirler, insanlar telefonlarını hep yanlarında taşıdıkları için kısa mesajınız kısa sürede fark edilecektir.

Eksileri: Sessiz bir ortamda gelen metin mesajı sizi rahatsız edebilir, metin mesajları için ödemede bulunmanız gerekebilir, mesaj geçmişleri genellikle yeterli değildir.

Bir yanıt yazın