DÜNYANIN GÖZÜ KAYSERİ’DE OLACAK

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, 2013 FİFA 20 Yaş Altı Dünya Şampiyonası’nın açılış maçının Kayseri’de oynanacak olmasının Kadir Has Stadı’nın kalitesini ve uluslararası standartlara uygunluğunu bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

21 Haziran-13 Temmuz 2013 tarihleri arasında ülkemizde düzenlenecek FİFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası açılış maçının Kayseri’de oynanacak olmasını değerlendiren Başkan Özhaseki, hem şehir olarak hem de stad olarak bu büyük organizasyona başından beri hazır olduklarını belirterek, “Kadir Has Stadı hizmete girdiği günden bu yana, Türkiye’nin uluslararası organizasyonlardaki en büyük kozu oldu. Stadımız, tüm adaylık başvurularında liste başı stad olarak yeraldı. FİFA tarafından 20 Yaş Altı Dünya Kupası Türkiye’ye verildiğinde de yine ilk akla gelen şehirlerden birisi Kayseri ve Kadir Has Stadı oldu. Gerek adaylık sürecinde gerekse de organizasyonun kesinleşmesinin ardından FİFA tarafından yapılan tüm denetlemelerde Kadir Has Stadı geçer not aldı ve ‘Her hangi bir düzenlemeye ihtiyaç yok’ şeklinde görüş belirtildi. Bu durum açılış maçının Kayseri’de oynanması fikrini de doğurdu. Nihayetinde dün açıklanan maç takvimine göre açılış maçının Kayseri Kadir Has Stadı’nda oynanmasına karar verildi. Hem stadın kalitesi ve uluslararası standartlara uygunluğu hem de şehrimizin alt ve üstyapı olarak böylesine önemli bir organizasyona hazır olması  bu sonucu getirdi. Bundan dolayı da mutluyuz ve gururluyuz. Şehrimiz için çok büyük bir kazanım olacak” dedi.

AÇILIŞ MAÇININ ANLAMI BÜYÜK

Açılış maçlarının bu tür büyük organizasyonlarda en çok izlenen maçlardan birisi olduğunu hatırlatan Başkan Özhaseki, “Gerek Avrupa Şampiyonaları’nda gerekse de Dünya Kupaları’nda açılış maçları hep merakla beklenir. Günler öncesinden o şehir mercek altına alınır ve tanıtımı yapılır. O maç için FİFA veya UEFA Başkanları, devlet başkanları, başbakanlar ve diğer organizasyon yetkilileri o şehre gelir. Maç öncesi çeşitli etkinlikler ve gösteriler yapılır ve nihayetinde ilk maçı ekranları başında milyarlarca insan izler. İşte bu bakımdan Kayseri, çok büyük bir fırsat yakalamış durumda. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğimizi ümit ediyorum. Zaten hazır olan şehrimizi ve stadımızı, bu büyük organizasyon için kusursuz hale getireceğiz ve tıpkı Dünya Basketbol Şampiyonası’nda, Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda ve düzenlemiş olduğumuz diğer ulusal ve uluslararası organizasyonlarda olduğu gibi yine bu organizasyonu da başarılı bir şekilde tamamlayacağız” diye konuştu.

KAYSERİ’DEKİ DEV ORGANİZASYONLAR

Dünya Basketbol Şampiyonası, Bayanlar Avrupa Voleybol Ligi 4’lü Finalleri, Türkiye Azarbeycan ve Türkiye-Estonya A Milli Takım Maçları, Dünya Okullararası Satranç Şampiyonası gibi uluslararası spor karşılaşmalarının yanısıra futbolda 49. Türkiye Kupası Finali, Basketbol Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası Finali, basketbol erkekler ve kadınlar Türkiye Kupası 8’li Finalleri ve Basketbol Erkekler All-Star gibi ulusal çapta organizasyonları düzenleyen Kayseri, ayrıca Türkiye-Beyaz Rusya A Milli Basketbol Takımları arasında  18 Ağustos 2012 tarihinde oynanacak Avrupa Şampiyonası Grup Eleme Maçı’na da evsahipliği yapacak.

Bir yanıt yazın