Doğum gününde eşine hediyesi böbrek oldu

Nevşehir Mehmet Yahşi (35), 3 yıldır böbrek hastası olan eşi Bahar Yahşi’ye (29) doğum gününde böbreğinin birisini vererek yeniden hayata tutunmasını sağladı.

Kayseri’de ikinci kez bir erkek eş hayat arkadaşı karısına böbreğini bağışladı. Nevşehir’de ikamet eden Bahar Yahşi, 2010 yılında böbreklerinden rahatsızlandı. Tedavi gören Bahar Yahşi için böbrek nakli gerekli oldu. Eşi Mehmet Yahşi, böbreğinin birini verme kararı alınca nakil işlemi gerçekleşti. 7 Mart günü hastaneye yatan Bahar Yahşi’nin aynı gün doğum günü olduğu ve eşinin kendisine hayata tutunma adına önemli bir hediyesini aldığını belirtti. 7 yıllık evli olan çiftlerden Bahar Yahşi ev hanımı, Mehmet Yahşi ise bir otelde çalışıyor.

Organ nakli ise Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Zeki Yılmaz tarafından gerçekleştirildi. Yılmaz, Türkiye’de organ naklinde ciddi sıkıntı yaşandığını ve yapılan nakillerin genelde canlı kişilerden alındığını ifade etti. Organ bağışının azlığından yakındı.

Bir cevap yazın