“DEPREM VE KORUNMA YOLLARI”

Deprem Haftası dolayısıyla Melikgazi Belediyesi Çocuk Meclisi tarafından, Depremler ve deprem öncesi ve sonrasında neler yapılması gerektiği hakkında konferans düzenlendi.

Melikgazi Belediyesi Tiyatro salonunda gerçekleştirilen Konferansta Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri İl temsilcisi Adnan Evsen, çocuk meclisinin 11 şubesinden gelen yaklaşık 250 öğrenciye, Depremin oluşum nedenleri ve korunma yöntemleri ile ilgili olarak slâyt eşliğinde bilgiler verdi.

Türkiye bir deprem ülkesidir. Ülkemizde bu zamana kadar yaşanan en büyük deprem Erzincan’da  yaşanan 7,9 şiddetinde ki ve 33 bin kişinin hayatını kaybettiği depremdir. Ülkemizin toplam kara alanlarının 91 ‘i, nüfusumuzun yüzde 95’inin  deprem riski ile karşı karşıya kaldığını ve Kayserinin ise üçüncü kuşak deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Jeoloji mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilcisi Adnan Evsen, “Depremden korunmanın en önemli yolu güvenli binalarda, iş yerlerinde ikamet etmektir. Deprem olduğu zaman ne yapacağımızı bilmemek, alınması gereken tedbirleri almamak can ve mal kaybının fazla olmasının en temel nedeni olarak gösterilebilir. Maalesef ülkemizde 1999 yılında ki Marmara depremine kadar, deprem ile ilgili gerekli tedbirler yeterince alınmıyordu. Marmara depreminin ardından 2007 yılında çıkartılan Deprem yönetmeliği,2011 yılında çıkartılan yapı denetim yönetmeliğinin ardından denetimler artırıldı ve deprem ile ilgili gerekli tedbirler  büyük ölçüde alınmış oldu. O bakımdan 2011 yılından sonra yapılan binalar en sağlıklı yaşanılabilecekler alanlar olarak göze batmaktadır.” dedi.

Konferansın son bölümü soru cevap şeklinde geçti. Yaklaşık bir saat süren slayt eşliğinde teorik olarak çocuk meclis üyeleri Deprem konusunda bilgilendirilirken, son öğrendikleri ve akıllarına soru işareti olarak takılan konular hakkında da sorular sorarak sorularına cevap aradılar.

Çocuk Meclisi üyeleri daha sonra Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen’e çiçek vererek, Deprem konusunda kendilerini bilgilendirdiği için teşekkür ettiler.

Bir cevap yazın