Cumhurbaşkanı Gül, okul takımının kalecisi çıktı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gençlik yılları ile ilgili döneme ait ilginç ayrıntılar çıkmaya devam ediyor. Gül, Kayseri Lisesi’nde eğitimini sürdürdüğü dönemde okulun futbol takımında oynadığı ve takımın kalecisi olduğu ortaya çıktı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Müdürü Uğur Yurt’un yeni yayınlanan ”Sporda Kayseri Modeli” isimli kitabında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün futbol takımındaki fotoğrafı da yer aldı. Gül, lise yıllarında okulun futbol takımının kalecisi olduğunu belirlendi.

Uğur Yurt tarafından çıkartılan kitapta yer alan 1967 yılında çekilmiş siyah beyaz fotoğrafla ilgili yazıda şu ifadeler yer aldı: “Burası, Kayseri Atatürk Stadı. Aylardan, Mayıs. Kayseri Lisesi sınıflararası futbol turnuvası için takımlar maça çıkıyor. 5 Fen D sınıfının kalesinde Abdullah var. Evet, o Abdullah, Gül’üşüyle etrafına sevgi saçan, duruşuyla güven veren, Türkiye Cumhuriyeti’nin 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den başkası değildir. O tarihten bu yana futbola olan ilgisi azalmayan Cumhurbaşkanı Gül’ün kaleyi koruduğu maçın skorunu bilmiyoruz. Ama bilinen bu gerçek, bu fotoğraf karesinin çok özel anlam taşıdığı. Çünkü bu karelerde daha çimleri bile döşenmemiş, toprak zeminiyle Atatürk Stadı’nın en eski hallerinden birisini gördüğümüz gibi; Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün bir zamanlar kalecilik yaparak aktif bir sporculuk geçmişine sahip olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.” deniliyor.

Kitap Yazarı Uğur Yurt, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu fotoğrafını, Gül’ün sınıf arkadaşı Hilmi Akkan’dan temin etti. Fotoğraf karesinin ise Cumhurbaşkanı Gül’de olmadığı ve kendisine de sürpriz olduğu öğrenildi.

Bir cevap yazın