Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, halı fabrikası açtı Bu güzel gidişe çomak sokmak isteyenler de var dedi

Cumhurbaşkanı Gül, Boydak Holding bünyesinde faaliyete geçen Boyteks Halı Fabrikası’nın açılış törenine katıldı. Gül, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’yi terörle hizaya getirmenin mümkün olmadığını söyledi. Teröristlere bir an önce bunu anlamalarını çağrısında bulunan Gül, son terör saldırısını hatırlatarak, “Gül, “Türkiye’de ekonomik anlamda iyi şeyler yaşanıyor. Sıkıntı ve üzüntüler de var. Bu güzel gidişe çomak sokmak isteyenler de var. Milletin tadını Türkiye’nin havasını ‘nasıl bozarız’ diye terör kendini gösteriyor. Türkiye’yi terörle herhangi bir şekilde hizaya getirmek mümkün değildir. Terörle hak kazanmak mümkün değeil. Terör eninde sonunda pişmanlık duyacaktır. Yapacakları en iyi şey insanlık dışı eylemlerden vazgeçmeliler ki ülkemizin diğer bölgelerinde de fabrikalar açılabilsin.” diye konuştu.

Terörün bitmesiyle birlikte büyük fabrikaların Türkiye’nin her yerine kurulacağını belirten Gül, Türkiye’nin ekonomik açıdan güzel bir dönemden geçtiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, komşu ülkeler ve Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik sıkıntılara dikkat çekti. “Türkiye’deki doğru ekonomik politikalar ve istikrar ülkemizi diğerlerinden ayırmıştır. İstanbul’da 3 trilyon dolar hacmi olan bir sektörün toplantısı şunları söyledim; Türkiye bugünkü politikalarına baktığınızda birçok ülkeden ayrışmış durumdadır. Avrupa’daki ve komşularımıza baktığınızda hepsi sıkıntılar çekiyor. Aslında bu yeni başlamadı. 5-6 yıl önceden başladı. Biz alınması gereken tedbirleri o dönemde aldık. ‘Herkes 2 yıl dayansın’ demiştik. Bugün Türkiye’nin geleceğini planlayabiliyor, büyük yatırımlar yapabiliyor. İşadamları acı günleri hiç unutmaz, hesap yapılamadığı, çalışanları ‘ne yapacağız’ diye acı acı düşündüğümüzü hatırlarsanız bunun kıymetini herkes bilir. Bizim o dönemde çektiğimizi bugün Avrupa’nın birçok ülkesinde büyük şirketler çekiyor. Sebebi, ülkenin genel ekonomisi sağlam olmadığı için. İstediğiniz kadar güçlü olun, üzerinde yürüdüğünüz halı kaygansa ayakta duramazsınız. Türkiye’nin üzerinde yürüdüğü halı sağlamdır. Kendi hünerinizi göstereceksiniz.” Şeklinde konuştu.

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak da, kurum olarak 55 yılın ardından mobilya sektöründe başarılarını global ölçekte kanıtladıklarını söyledi. Daha ileriye gitme azmi ve başarıyı katmerlemek ihtiyaçlarının hiçbir zaman bitmediğini vurgulayan Boydak, “Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde büyüme ve söz sahibi olma iddiamızı şimdi de halı sektöründe sürdürmeyi hedefliyoruz. Yenilikçi, modern ve son teknoloji ile üreteceğimiz halıların, Boydak Mobilya Grubumuzun ürün gamında önemli bir avantaj sağlayacağına, ardından hem ülkemiz hem de dünya pazarında önemli bir açığı kapatacağına inanıyoruz. Bir yandan da 300 kişiye yeni iş imkanı oluşturan Boydeks Halı Fabrikamız, üretim kapasitesine paralel istihdama yönelik katkısını da artırarak sürdürecektir” diye konuştu.

Tören sonunda fabrikayı gezen Cumhurbaşkanı Gül’e, üzerinde fotoğrafı ve cumhurbaşkanlığı forsunun bulunduğu 3,5 metrekarelik yünden dokunmuş halı portre hediye edildi.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki  Boyteks Halı Fabrikası’nın açılış törenine Cumhurbaşkanı Gül’ün yanı sıra Vali Mevlüt Bilici, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

HALI FABRİKASI

Boydak Holding şirketlerinden Boyteks’in 50 milyon lira yatırımla 180 bin metrekarelik alanda Kayseri’de kurduğu Boyteks Halı Fabrikası’nda 300 işçi çalıştırılacak. İlk etapta 5 halı dokuma makinesi ile üretime başlayacak olan fabrika, 2012 yılı sonuna kadar makine sayısını 10’a çıkararak günlük 17 bin metrekare halı üretmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın