Collezione hedef büyüttü

Collezione Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Akyiğit, “Markamızı ‘verimli mağazacılık’ konsepti ile yeniden tasarladık. Bu nedenle artık hedef kitlemize temas edemediğimiz lokasyonlarda yer alamayacağız. Amacımız verimli mağazacılık yapmak. Mağaza sayımızı da bu vizyon çerçevesinde büyüteceğiz. Verimsiz olduğumuz lokasyonlardan çekilip hedef kitlemize daha yakın olacağımız lokasyonlarda mağaza sayımızı artırmak ya da var olan mağazalarımızı büyütmek suretiyle büyüyeceğiz” dedi.

“Yurt dışında Türkiye’nin avangart moda markası olmak istiyoruz” diyen Ekrem Akyiğit, “Türkiye  modayı ithal eden bir konumda iken, bundan sonra Collezione ile dünya çapında modayı ihraç eden bir marka olacak. Çünkü Collezione  yurt içende ürettirip ihracat yoluyla moda ürünü dışarıya satan bir marka. Bu nedenle iç üretime, istihdama ve ülkeye katkı sağlayan konumda” diye konuştu.

“Model oluşturduk”

“Collezione bugün küresel bir marka olma yolunda önemli bir adım atıyor” diyen Collezione Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Akyiğit, “Artık okyanuslara açılmanın vakti gelmişti. Sayın Başbakanımızın işaret ettiği gibi Türk sanayicileri Cumhuriyetimizin 100. yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerliyor. Burada kritik nokta cari açık meselesidir. Cari açık Türkiye ekonomisi için on yıllardır süren kanayan bir yaradır. Bunun reçetesi bellidir. Teknolojiye yatırım yapmadan ve ihracatımızdaki yerli katma değer oranını yükseltmeden cari açık tehdidini ortadan kaldıramayız. Yurt içindeki 237 satış noktasının yanı sıra yurt dışında 16 ülkede 35 satış noktası bulunan Collezione’nin tedarik zincirini yurt içinde kurgulamış olması diğer tüm Türk markaları için iyi bir model oluşturuyor” dedi.

Akyiğit, “Son iki yılın geneline baktığımızda ürünlerimizin yüzde 80’ini Türkiye’deki tedarikçilerimizden temin etmişiz. Bu oran 2012 yaz sezonunda ise yüzde 95’e ulaştı.  Önümüzdeki yıllarda da tedariğimizin en az yüzde 80’ini Türkiye’den yapmaya devam edeceğiz. Ancak Türkiye’de muadili olmayan özellikli  ürünler için ithalatı düşünebiliriz” diye konuştu.

25. Yıl Ekrem Akyiğit, “Collezione ilk günkü gibi bugün de genç ve dinamik bir marka. Genç giyimin trendlerini belirleyen moda markası… 25. yılında artık okyanuslara açılan bir markaya dönüşmesi bana gurur veriyor. Dünyada şirketlerin ömür ortalaması 13 yıl. Ülkemizde ise 7 yıl. 25. yılını yakalayan kurum sayısı ise sanılandan çok daha az. Bu çerçevede baktığımızda bugüne kadar doğru işler yaptığımız sonucu çıkıyor. Çünkü mağazadaki satış danışmanımızdan, tasarımcısına, çözüm ortağından iş ortaklarına, idari elemanından yöneticisine kadar, müşterisini iyi anlayan, ortak ruhla ve inançla hareket eden güçlü bir Collezione Ailesiyiz” dedi.

“Öncü olmak bizim DNA’mızda var. Bir moda markası olarak ülkemizin dinamik ve diri perakendecisi olacağız” diyen Ekrem Akyiğit, “Oğullarım Ömer ve Emre Akyiğit’in de yönetime katılımı ile gelecek vizyonumuza olan inancımız pekişti. Bu  yerini yeni nesillere emanet etmek değil sorumluluğu paylaşmaktır. Onlar Collezione’nin geleceğinin şekillenmesinde büyük katkı sundular ve Collezione’yi uluslararası marka yapma yolunda omuzlarında artık büyük bir yük var ve mali konularda da 6 yıl sonra kızımız bize dahil olacak” diye konuştu.

E-Ticaret

Collezione’nin e-ticaret stratejilerine de değinen Collezione Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Akyiğit, ürünlerimize ulaşmayan müşterilerimizi de düşünmek zorundaydık. Bu amaçla e-ticaret sitemiz faaliyete geçti. “Verimliliğe odaklı bir perakendecilik yapacağımızı ve hedef kitlemizin bulunduğu tüm lokasyonlarda olacağımızı söylemiştim. Gençlerin yoğun olarak kullandığı digital dünyada da modanın çizgilerini belirleyen marka olmayı sürdüreceğiz” dedi.

“Trendleri belirleyeceğiz”

“Günümüzde iri olan değil, diri olan markalar rekabette öne çıkıyor. Biz DNA’mız gereği diri bir markayız” diye sözlerine başlayan Collezione Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Akyiğit, “Türkiye nüfusunun yaş ortalaması 29. Gelecek 10 yıl içinde bunun 25’e yaklaşması bekleniyor. Yani genç bir ülkeyiz. Türkiye’de de gençlik markası denince de ilk akla gelen markalardan biri de Collezione. Dolayısı ile sektörde trendleri belirleyen bir marka olma misyonumuz var. Biz de gelecek vizyonumuzu bu projeksiyona göre yeniden dizayn ettik.  Collezione Türkiye’de internetin genç moda markası olacak. Bu amaçla e-ticaret sitemiz sadece ürünlerimizi satıldığı digital bir market değil, aynı zamanda gençlik modasını belirleyen bir referans noktası olarak konumlanacak” diye konuştu.

Collezione’nin tasarım ve koleksiyon gücüne vurgu yapan Ömer Akyiğit, “Koleksiyonumuzu epey değiştirdik. Koleksiyonumuzu kuvvetlendirmek adına tasarım desteği veren firmalar ile işbirliği içindeyiz ve  danışmanlık almaktayız. Trendler konusunda bizlere destek veriyorlar. Ayrıca WGSN üstünden trendleri de tüm tasarım ekibimiz takip ediyor. Moda fuarlarına, kumaş fuarlarına sıkça katılıyoruz. Diğer taraftan koleksiyonlarımız içinden seçtiğimiz özel kombineleri yaptırdığımız araştırmalar ile hedef kitlelerimize soruyor,  onların beğeni ve tepkilerini ölçümlüyoruz” dedi.

“Özellikle bu önümüzdeki sezonlar için önemli tasarımcılarla koleksiyon çalışmalarımız var. 1200 civarında modelimiz bu önemli tasarımcılarımızla işbirliği içinde çalışıp onlara tasarlattıracağız” diyen Ömer Akyiğit, “Önümüzdeki dönemlerde sizinle bu tasarımcıları ve onlarla yapacağımız özel çalışmalarımızı paylaşacağız. Bunun dışında bizi ileriye taşıyacak önemli yatırımlarımız arasında teknolojik perakendecilik çözümü yazılımlarından olan PLM, Oracle, Axapta gibi çeşitli yazılımları Collezione’nin ürün yönetim sistemine dahil ettiğimizi belirtmeliyiz. Bu programları kullanmaya başladığımızdan bu yana da çok daha hızlı ve verimli perakende ürün yönetimini gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“Hedef kitlemizin yanı başında olacağız”

“Geçen yıla oranla bu yıl  ihracatta neredeyse  yüzde 120 civarında büyüdük ve bu büyümemiz sürdürülebilir şekilde devam ediyor. Küresel bir Türk markası olma vizyonumuz çerçevesinde Collezione’yi  önümüzdeki 2 yıl içerisinde cirosunun yüzde 50’sini,  5 yılın sonunda da toplam cirosunun yarısından fazlasını yurtdışı pazarlardan elde eder hale getirmeyi hedefliyoruz” diyen Collezione Satış Kanalları ve Pazarlama’dan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Akyiğit de “Verimliliğe ve çeşitliliğe odaklı mağazacılığa odaklandık. Bu nedenle artık hedef kitlemize temas edemediğimiz lokasyonlarda yer alamayacağız. Amacımız verimli mağazacılık! Mağaza sayımızı da bu vizyon çerçevesinde büyüteceğiz. Verimsiz olduğumuz lokasyonlardan çekilip hedef kitlemize daha yakın olacağımız lokasyonlarda mağaza sayımızı artıracağız. Ortadoğu, Afrika, Asya, Doğu ve Kuzey Avrupa pazarlarında da kurumsal duruşumuzun örtüştüğü ve kendi ülkelerinde de itibar sahibi, marka yönetiminde deneyimli kişi ve şirketlerle birlikte hareket ederek, markamızı verilecek bayiliklerle daha çok hedef kitle ile buluşturacak hale geleceğiz. Kısa ve orta vadede hedefimiz küresel bir Türk markası olmak. Bu potansiyeli gerçeğe dönüştüren öncü markalardan biri olmak istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın