ÇİMSA TÜRKİYE’NİN EN TEMİZ SANAYİ TESİSİ SEÇİLDİ

Bir Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tüm Türkiye çapında düzenlediği ve başvuruların titizlikle değerlendirildiği “Temiz Türkiyem” yarışmasında,  farklı sektörlerdeki tüm güçlü rakiplerini geçerek “Türkiye’nin En Temiz Sanayi Tesisi” ödülünü kazandı. İkinci TÜPRAŞ Kırıkkale Rafinerisi, 3’üncü de Ford Otosan oldu.

Çimsa Kayseri Fabrikası’nın 1’incilik ödülü, 5 Haziran Dünya Çevre Günü, Ortaköy Four Seasons Oteli’nde düzenlenen görkemli törende Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu tarafından verildi.

Türk çimento sanayinin lider kurumlarından Çimsa’nın Türkiye birincisi seçildiği değerlendirmeye birçok sanayi kuruluşu katıldı. Değerlendirme, şirketlerin merkezi arıtma, atık yönetimi, baca gazı emisyonu, çevresel gürültü, iklim değişikliği uyumu projeleri, enerji geri kazanımı projeleri, çevre yönetim ve denetim organizasyonu, çevreye yönelik Ar-Ge projeleri, kalite yönetim sistemleri konularındaki performansları göz önüne alınarak yapıldı.

Çimsa adına ödülü alan Genel Müdür Yardımcısı Şahap Sarıer şu açıklamayı yaptı:

“Sürdürülebilirlik öncelikli hedeflerimizden biri. Tüm fabrikalarımızda enerji, yakıt ve operasyonel verimliliği arttırıcı yönde çalışmalarımıza ağırlık veriyoruz. Emisyonları azaltıcı ve atık ısıdan geri kazanımı yoluyla yenilenebilir enerji üretimi üzerine projelerimizle de sektörde öncü olmaya devam ediyoruz.  Tüm fabrikalarımızda alternatif yakıt kullanım seviyelerini artırarak yakıt tasarrufu sağlamak ve karbon emisyon miktarını azaltmak gibi hedeflerimiz var. Bu doğrultuda çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Bu çabalarımızın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Türkiye genelinde tüm sanayi kuruluşları arasında yaptığı değerlendirmede taktir görmesi bize büyük gurur verdi. Bugüne kadar pek çok ödül, sertifika, berat aldık. En kıymetlilerinden biri bu ödül oldu.”

Bir yanıt yazın