Çılgın Türklerin İsimsiz Kahraman Torunlarının Öyküsü

Cumhuriyetin kuruluşunun ilk yılları Trakya’da, Çanakkale’de, Sakarya’da, Sarıkamış’ta kısaca Anadolu da binlerce isimsiz kahraman. Dağ, tepe, kar, çamur, dondurucu soğuk demeden vatan savunmasında. Hepsi tek yürek. Anasını, Babasını, Gardaşını, Yarini düşünen yok. Arkasına bakanda yok. Tek amaçları var oda vatan topraklarına borçlarını gerekirse kanları, canları ile ödemek. Aynen şu günlerde Sarıkamış’da 90 bin, Çanakkale’de 250 bin şehidin anıldığı gibi.
Ağır kış şartları. Yaşamı, ulaşımı, çalışma hayatını olumsuz etkiliyor. İşte böyle bir günde kimse evden dışarı çıkmak istemiyor. Televizyonu açıyorsunuz olumsuz haberler. Biraz daha haber dinlerken ekrana Türkiye’nin Kayseri’si ve Erciyes’inde bir grubun kar banyosu yaptığı ekranlara geliyor. Oysa siz kar tipiden evden çıkamadığınız için homurdanırken o bir avuç insan birşeyleri ıspatlamaya çalışıyor. Siz ise izlerken “ Bunların hiç mi işi yok. Bunlar kafayı mı yemiş “ gibi olumsuz eleştiriyorsunuz.
İşte burada durun. Şimdi bu çılgın Türklerin isimsiz kahraman bu torunlarının yaptıklarını biraz size sözle ve resimle anlatayım. Belki sizde bu vatana borcunuzu ödemek için harekete geçersiniz.

Bir yanıt yazın