CHP’li Öztrak: ‘Hükümet, Özel Hayatlarımıza Müdahale Niyetinde

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, “Önce 4+4+4’le başlayan, sonra da kürtaj ve sezaryenle devam eden gelişmeler, hükümetin özel yaşamımıza da müdahale etme niyetinde olduğunu açıkça ortaya koymaktadır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Kayseri’de partisinin Şehir Tiyatrosu’nda yapılan ve 4 adayın yarıştığı il kongresine katılıp, konuşma yaptı. Öztrak, tutuklu milletvekilleriyle ilgili olarak söz konusu durumun uluslararası sözleşme ve Anayasa’ya aykırı olduğunu, ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ diyen kurucu iradeye de ters düştüğünü öne sürdü. 4+4+4 ile başlayan, sonra kürtaj ve sezaryenle devam eden başlıklarla, hükümetin özel hayata müdahalesini arttırdığını savunana Öztrak, şöyle devam etti:

“Başbakan ‘Ben her şeyden sorumluyum’ demektedir. Mahkemeler, hükümetin kontrolü altındadır. Ülkenin tüm sivil toplum kuruluşları üstünde baskı var. Önce 4+4+4’le başlayan, sonra da kürtaj ve sezaryenle devam eden gelişmeler, hükümetin bizim özel yaşamlarımıza müdahale etme niyetinde olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Son yapılanlar açıkçası şunu gösteriyor; Başbakan artık herşeyi bırakmış bu ülkenin ‘Haydar Dümen’i bu ülkenin ‘Güzin ablası’ olmaya soyunmuştur. Sezaryenden şikayet ediyorlar. Bunu lütfen iyi dinleyin. Bugün Türkiye’de doğumlarda bunlar iktidara geldiğinde yüzde 20 olan sezaryen oranı bugün yüzde 45’lere dayandıysa tek nedeni var. İzledikleri yanlış sağlık politikası. Getirdiler bir performans kriteri, doktorlar herkesi ameliyat etmeye çalışıyor ki performans tuttursun. Ondan sonra da çıkıp şikayet ediyorlar. Ama bunlar her alanda yapıyorlar. Bence ekonomide bunun en somut örneği, son bakanların ve Başbakan’ın yaptığı konuşmalardır. Vatandaşa ‘Ayağınızı yorganınıza göre uzatın’ diyorlar. Vatandaşta yorgan mı kadı? Yorgan yok. Yorgan bankaların elinde. Vatandaşın evinin tapusu, arabasının, traktörünün ruhsatı bankalarda. Vatandaşın boğazından geçen ekmek bankalarda.”

Bir yanıt yazın