BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖDÜLE DOYMUYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmekte olan ‘Kayseri’deki Geleneksel Anadolu Evleri’ projesi Avrupa Birliği’nin prestijli ödüllerinden ‘2012 Avrupa Nostra Jüri Özel Anma Ödülü’ne layık görüldü.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Tavukçu Mahallesi Kentsel Sit Alanı içerisinde bulunan Eski Kayseri Mahallesi’nin Yeniden Canlandırılması Projesi’nin ilk aşamasını oluşturan 7 adet konağın restore edilerek Kayseri Mahallesi oluşturulması ve turizme kazandırılması amacıyla yürütülen proje, Avrupa Birliği Kültür Programı çerçevesinde Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa Birliği Kültürel Miras/Avrupa Nostra Ödül Programı’nda 38 ülkeye ait 226 proje arasından Jüri Özel Anma Ödülü’ne layık görüldü.

Avrupa Eğitim ve Kültür, Gençlik Komisyonu Başkanı AndroullaVassiliou ve Avrupa Nostra Başkanı Placido Domingo’nun başkanlığında Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen ödül töreni ile Avrupa’nın kültürel mirasının geleceğe aktarılması ve korunması amaçlanıyor. Avrupa Birliği’nin en prestijli ödülleri arasında yer alan Avrupa Nostra ödül törenine Portekiz Cumhurbaşkanı AnibalCavacoSilva, İspanya Prensi Felipe ve eşi Prenses Letizia onur konuğu olarak katılırken, törende yaklaşık bin 200 davetli hazır bulundu.

Toplumsal mirasın korunması amacıyla Avrupa’da faaliyet gösteren 250 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen ödül töreni sayesinde, kültür mirası konusunda mükemmelliği teşvik etme, koruma alanında en iyi uygulama örneklerin sınırlar ötesinde bilinirliği ve taraflar arasında bilgi alışverişi sağlanması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın