Bünyan Kilimden Sonra Ayranda da İddialı

Türkiye’de kilimi ile meşhur olan Kayseri’nin Bünyan ilçesinde Bünyan Tarımsal Kalkınma kooperatifi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın hibeleri ile kurulan tesiste ayran üretimine başlandı.

Başka hiçbir ilçede olmayan bu uygulama ile Bünyan genelinden toplanan sütler bu tesise getiriliyor ve işleniyor. Saatte 1.5 ton ayran üretimi yapabilen tesiste gelecek günlerde Bünyan Gilaborusu’nun da paketlenerek satılması planlanıyor.

Tesisi gezen Bünyan Belediye Başkanı Mehmet Özmen, “Gördüğüm kadarıyla Bünyan genelinden toplanmış bütün sütler hiç el değmeden tesise giriyor. Şu an sadece yoğurt ve ayran üretiyoruz. Saatte 1.5 ton üretim yapıyoruz. 4 saatlik kapasite ile 6 tona kadar üretim yapabiliyoruz. Ancak şu anda 1.5 ton üretim yapıyoruz” diye konuştu.

Mehmet Özmen, “Kooperatifimizin yaklaşık iki yıl önce temeli atıldı. Bugün itibari ile burada Bünyan yoğurdunun süzme yoğurdunun yapıldığı görmek gerçekten gurur verici. Buradaki manzara beni çok mutlu etti. Biz bununda yeterli olmadığı kanaatindeyiz. Başkanım ve mühendisimizle görüşmem sonunda Bünyan Gilaboru’sunun da bu tesislerde işleyebileceğiz ileriki zamanlarda. Biz tarım ve hayvancılıkta daha çok insanımızın daha çok çiftçimizin kazanmasını istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın