Bu da Bankaların Son İcadı

Bankaların, müşteriden tahsil ettiği ücretler her gün yeni bir isim altında ortaya çıkıyor.

Tüketiciler Derneği’ne ve Tüketici Mahkemesi’ne ‘kart aidatı’ kesintisi yüzünden yapılmış şikayetler dururken şimdi bir de ‘hesap bakım ücreti’ çıktı.

FARKLI FARKLI İSİMLERİ VAR

Bankalar, tüketicilerden farklı isimlerle kesinti yapıyorlar:

Hesap İşletim Ücreti, Hisse Senedi Alış Kurtajı, Hisse Senedi Satış Kurtajı, Hesap Bakım Ücreti, Hisse Senedi Alım Ücreti.

Finans kayıtlarını tutan Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) bankalardan istediği ve bankaların da hesap sahiplerinden kestiği bu ücret, bankalar ile tüketiciler arasında sorun olmaya başladı.

HESAP ÜCRETİNİN GEÇMİŞİ, EN FAZLA İKİ AYLIK

2012’de başlayan yeni uygulama ile bankada hesabı bulunan tüketicilerden hesap bakım ve saklama ücretleri kesilmeye başlandı. MKK’nın bankalardan istediği ve bankaların da hesap sahiplerinden kestiği paranın yanı sıra bu paranın yüzde 5’i kadar da Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) kesilmeye başlandı. Hesap bakım ücreti, yıllık 3 lirayı bulan işlem için de alınıyor.

Yeni ücret, şikayetleri de beraberinde getirdi. Bankada hesabı bulunan tüketiciler, bankaların nisan ve mayıs ayından itibaren yeni ücreti tahsil ettiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın