Boydak, yeni Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişikliklerin iş dünyasını rahatlatacak

Kayseri Sanayi Odası Meclis Toplantısı’nda konuşan Başkan Mustafa Boydak, yeni Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişikliklerin iş dünyasını rahatlatacağını bildirdi.

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Haziran ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Toplantıya, meclis üyeleri, disiplin kurulu üyeleri ve meslek komitesi üyeleri katıldı.

Toplantının açılışını yapan KAYSO Meclis Başkanı Nureddin Okandan, geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyip meclis toplantısını açarak konuşmalarını yapmak üzere sözü KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak’a bıraktı.

Meclis toplantısına videotelekonferans sistemi ile İstanbul’dan katılan KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, konuşmasının başında geçtiğimiz hafta şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı dilerken, yaralı askerlerimize de acil şifalar diledi. Başkan Boydak Suriye tarafından düşürülen uçağımız ve kaybolan pilotlarımız içinde geçmiş olsun dileklerini iletti.

Ticaret Odası eski Başkanı Hasan Ali Kilci’nin tahliye kararına sevindiklerini açıklayan Boydak, Oda olarak geçmiş olsun dileklerini iletirken, bir daha böyle olumsuzlukların yaşanmaması temennisinde bulundu.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kayseri ziyaretlerinden duydukları memnuniyeti dile getiren Başkan Boydak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Kayseri ziyaretlerinden memnun kaldık, motive olduk. Kayserimizin bu güzelliğini, birlik ve beraberliğini Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde bir kez daha yaşamış olduk. Mimarsinan OSB’miz hakkında OSB Başkanımız Mehmet Büyüksimitci’ ni vermiş olduğu bilgilerle Cumhurbaşkanımızın çok mutlu olduğunu gördüm. Sizlerin huzurunda bir kez daha Mimarsinan OSB’mizin yönetim kurulunu kutluyorum. Belki Sayın Cumhurbaşkanımız Mimarsinan OSB ile ilgili bu kadar detayın farkında değillerdi. Bu konularda bilgiler verildi. Yaklaşık 80 tane tesisin üretime geçmiş olması, bir o kadar tesisin de inşaat aşamasında olması tabii ki hepimizi gururlandırdı. Mimarsinan OSB’de yatırım yapan ve yapmayı planlayan sanayicilerimize başarılar diliyorum” dedi.

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan bir takım değişlikler hakkında bilgi veren Boydak, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda bu konu ile ilgili 19 saat süren üç ayrı toplantı yapıldığını ve buraya iş dünyasını temsilen TOBB’ un katıldığını belirterek, 25 ana madde, 85 tali madde olmak üzere toplam 109 maddede değişiklik yapıldığını açıkladı.

01 Temmuz’dan önce yasalaşmasını bekledikleri değişiklilerin iş dünyasını çok rahatlatacağını ifade eden Boydak yapılan değişiklikler hakkında şunları söyledi: “Özellikle bağımsız denetimin kapsamı daraltıldı. Bununla iş dünyamız yaklaşık 4,5 milyar TL’lik maliyetten kurtulmuş oldu. Küçük şirketlerimizin tamamı, orta şirketlerimizin de bir kısmı bağımsız denetim kapsamından çıkarıldı. Böylelikle yaklaşık olarak 4 milyar 497 milyon TL’lik bir tasarruf sağlanmış olacak. İşlem denetimi tamamen kaldırılmış oldu. Bununla beraberde 150 milyon TL’lik bir tasarruf sağlanmış olacak. Defter açılış ve kapanış onayları azaltıldı. Bundan da 300 milyon TL’ye yakın bir tasarruf sağlanmış olacak. KOBİ’lerimize İnternet sitesi zorunluluğu kaldırıldı. Böylelikle 600 milyon TL’lik bir tasarruftan söz edilmekte. İnternetten ve sicil gazetesinden yayınlanması öngörülen finansal tablolar artık yayınlanmayacak. Yine 600 milyon TL’lik bir tasarruf sağlanmış olacak. Birleşme, bölünme ve tür değişimi gibi konularda ulusal gazetelere ilan verme zorunluluğu kaldırıldı. Tüm bu düzenlemelerle birlikle iş dünyamız yıllık toplan 6 milyar 147 milyon TL’lik bir ek masraftan kurtulmuş oldu”

Ayrıca yönetim kurulu üyelerine ilişkin şartların kaldırıldığını açıklayan Başkan Boydak, esas sözleşmelerin yasaya uyumlu hale getirilmesinin de 1 Temmuz 2013 tarihine ertelendiğini, burada 1 yıl gibi bir süre alındığını açıkladı.

İş sağlığı ve iş güvenliği tasarısının kabul edildiğini ve bu konuda firmaların sorumluluklarının arttığını açıklayan Boydak, borçlar kanununun da önümüzdeki günlerde yasalaşacağını ancak bu konunun daha iyi müzakere edilebilmesi için 6 ay ertelenmesi konusunda talepte bulunduklarını açıkladı.

Ekonomide çarkların döndüğünü, ancak 2010 ve 2011 yılı gibi ciddi büyüme rakamlarının yakalanamayacağını ifade eden Boydak, bundan sonraki süreçte Avrupa’da kısmen iyileşme beklediklerini, Avrupa’da düşen ihracat rakamlarını tekrar yakalama konusunda ümitli olduklarını söyledi.

Eğitim konusunda Kayseri’nin hamlelerinin çok sevindirici olduğunu, bu temposunun devam etmesi haline Kayseri’nin hem Türkiye’de, hem de dünyada hak ettiği yere geleceğini, ama ana yükün sanayicilerin omzunda olduğunu belirtip, tüm sanayicilere teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Son olarak kürsüye gelen KAYSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Büyüksimitci, Odamızın Haziran ayı faaliyetleri hakkında meclis üyelerine bilgiler verdi.

Bir yanıt yazın