Boğaz manzaralı Kayseri projesi

Tarih: 25 Mart 2005 Kaynak: Akşam Yazan: Davut Güleç

Eski Demokrat Parti Milletvekili Ali Rıza Kılıçkale’nin esprilere konu olan ‘Kayseri’ye deniz isterim’ talebi, gerçeğe dönüşüyor. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, İtalya’nın turistik kenti Venedik’te olduğu gibi Kayseri ortasından Kızılırmak’ı geçirmek için proje hazırladı. Yaklaşık 30 milyon dolar tutarındaki proje uygulanırsa 2009 yılında Kayseri’nin Venedik’e dönecek.

Türkiye’nin en uzun nehri olan, Sivas Kızıldağ’dan doğup, Kayseri, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Çorum, Amasya, Gümüşhane ve Samsun illerinden geçerek Karadeniz’e dökülen Kızılırmak, Kayseri’ye 20 kilometre mesafedeki Yamula Barajı’na akıyor. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin projesine göre, barajdan çıkan suyun yönü kazılacak bir kanalla değiştirilecek.

Şehirde tur atacak
Kanalın geçeceği güzergah, Kayseri’yi ikiye bölen Sivas Caddesi olacak. Caddenin 15 kilometrelik bölümü kazılarak kanala dönüştürülecek. Nehir, Kayseri’nin içinde 15 kilometre, şehrin çevresinde de 60 kilometre tur attıktan sonra Sarımsaklı Baraj Gölü’ne dökülecek. 15 metre genişliğindeki kanalın Kayseri’den geçecek bölümünden saniyede 10-15 metreküp su akacak. İnşaatı, Yamula Barajı’nı yapıp 20 yıl işletecek olan Aydıner firması yapacak. Kanal için, Devlet Su İşleri (DSİ) proje hazırladı. Kazıya iki yıl sonra başlanacak. Kızılırmak’ın Kayseri içinden 2009 yılında geçmesi planlanıyor.

Başkan kararlı
Projenin birçok kişiye hayal gibi geldiğini ancak bunu yapmakta kararlı olduğunu dile getiren Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, şunları söyledi: ‘Dünyanın dört bir tarafını gezdim. Çoğu ülkelerde, nehirler şehir merkezlerinden geçiyor ve ayrı güzellik hava veriyor. Kızılırmak’ın Kayseri’den geçip geçmeyeceği, suyunun yeterli olup olmayacağı konusunda DSİ’ye proje yaptırdım, olumlu geldi. Kızılırmak suyu ile şu anda Yamula Barajı doluyor. Kızılırmak’ın suyunu Ebiç Köyü yakınlarında Yamula Barajı’ndan alıp 20 kilometre kanal açarak şehire getireceğiz. Şehrin ana cadde ve sokaklarında 15 kilometre tur attırıp, Sarımsaklı Barajı’na vereceğiz. Kızılırmak’ın çevresini de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kayık ve sandallarla alışveriş yapılabilecek hale getireceğiz. Yat turu yaptıracağız. Hatta büyük bir dev akvaryum projemiz de var. Size hayal gibi gelebilir ama bu olacak. Kayseri ‘ilk’leri sever, bu da bir ilk olacak. İnsanlar Kızılırmak ile 15 kilometre yat turu yapacak. İki yıl sonra başlayacağımız çalışmaların, 30 milyon dolara mal olacağını hesaplıyoruz.’

CHP: Hayal ürünü
Kayseri CHP İl Başkanı Mustafa Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin projesini, ‘Hayal ürünü’ olarak değerlendirdi. Son zamanlarda Başkan Özhaseki’ye yönelik eleştirilerin giderek arttığını dile getiren Mustafa Arslan, şunları söyledi:

‘Madem Sayın Başkan’ın böyle bir projesi vardı, neden 28 Mart yerel seçimleri öncesinde açıkladığı projeler arasında bu yoktu? Bu konuyu kendisiyle görüştüm. Barajın suyu konusunda bir sorun varmış. Baraj zaten tam oturmadı. Enerji ve tarım amaçlı bir baraj daha tam hayata geçirilmemişken, neden üçüncü bir projeyi ortaya attığını, doğrusu anlayamadım. Başkan bana, ‘Hayal gibi görünüyor ama yapacağım’ dedi. Yapsın da görelim. Son dönemde Sayın Başkan’a yönelik eleştiriler arttı. Siyasi gündemi değiştirmek için, böyle hayal mahsulü projeler üretiyor. Tabii Kayseri’de böyle bir proje hayata geçirilirse, çok güzel olur.’

Borçlu belediyeyi kara geçirdi
Mehmet Özhaseki, on yıl önce dönemin Belediye Başkanı Şükrü Karatepe’nin, 10 Kasım’daki konuşması nedeniyle görevinden alınmasının ardından Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi. Borçla devraldığı belediyeyi, Türkiye’nin örnek belediyelerinden biri haline getiren Özhasekili, 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, yüzde 70.4’lük oy alarak Türkiye rekoru kırdı. Halen Tarihi Kentler Birliği Başkanı olan Özhaseki, yürürlüğe giren Yerel Yönetimler Yasası’na son şeklini veren komisyonda görev aldı. Dünyanın sayılı, Türkiye’nin de ilk kent müzesini hizmete sokan Özhaseki, borçları ödemek için belediyenin araçlarını sattı.

Örnek gösterildi
Personel, para ve makam aracı konularındaki uygulamaları, merkezi idare ve Maliye Bakanlığı tarafından örnek kabul edilerek, Türkiye genelinde model gösterildi. ‘Kayseri’ye deniz geldi’ dedirten Yamula Barajı’nı, Kayseri Milletvekili olan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün başbakanlığı döneminde uyguladı. Gençlik merkezleri, cadde ve bulvarlar üzerinde bölge otoparkları, 16 bin 500 konutluk gecekondu önleme bölgesi projeleri bulunuyor. Türkiye’nin en ucuz atık su arıtma tesisini, 24 milyon Euro’ya mal etti. Hukukçu olan Özhaseki, evli ve 4 çocuk babası.

Siyaset tarihine geçen söz
Demokrat Parti Kayseri Milletvekili Ali Rıza Kılıçkale, herkesin Başbakan Adnan Menderes’ten bir şeyler istediğini görünce, taleplerin abartıldığını göstermek için, ‘Ben de Kayseri’ye deniz isterim’ demişti. Kılıçkale’nin bu sözleri Meclis’te gülüşmelere neden olmuştu. Kılıçkale’nin 1956 yılında dile getirdiği bu söz, politikacıların ölçüsüz vaatlerini tanımlamak için günümüzde bile kullanılıyor. Yamula Barajı’nda geçen yıl inceleme yapan Bakan Abdullah Gül de bu söze atıfta bulunarak, ‘Kayseri’ye deniz getirdik’ diye espri yapmıştı.

Bir yanıt yazın