BİNİCİLER ALİ DAĞI’NDA TER DÖKTÜ

Kayseri’de Ata sporumuz biniciliği yeniden eski günlerine getirmek isteyen Talas Belediyesi, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Ali Dağı Atlı Dayanıklılık Kupası düzenledi. 10 binicinin katıldığı yarışmada Kayseri bölgesinden ilk kez derece elde edilirken, Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, “Güzel atlar ülkesi anlamına gelen Talas’ta biniciliğin gelişmesi çok önemli” dedi.

Endürlük yolu üzerindeki Doru Binicilik Tesisleri’nde başlayan yarışma öncesi biniciler, atlarını ısındırıp, tansiyonlarını ölçtürerek yarışa hazırladı. Büyüklerin yanı sıra küçüklerin de ilgi gösterdiği yarış öncesi hakemlerin kontrollerinden sonra atlar yerlerini aldı. Verilen işaretle yarış başlarken, kondisyon ve dayanıklılığın test edildiği kupada biniciler 3 ayrı kategoride mücadele etti. Bazı babalar yarışmaya çocuklarıyla gelirken, onlara ilk kez atları göstermenin mutluluğunu yaşadı. 3 tur süren yarışmanın ardından kupa törenine geçildi.

Törene Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Türkiye Binicilik Federasyonu Genel Sekreteri Ali Küçük, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Metin Özen, binicilik sporuna gönül verenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye Binicilik Federasyonu Genel Sekreteri Ali Küçük, açılışta yaptığı konuşmada, özellikle atlı dayanıklılık sporunun vatandaşa daha çok sevdirilecek yerelde geliştirmek istediklerini söyledi.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, ata sporu olan biniciliği geliştirmek için çalıştıklarını belirterek, “Tarihi Kapadokya’da güzel atlar ülkesi anlamına gelen Talas’ta biniciliğin gelişmesi gerekliydi. Ata sporumuz olan biniciliğin ayrıca peygamberimizin çocuklarımıza ata binmeyi öğretme tavsiyesiyle de geliştirmek inancımız adına gerekliliktir” dedi.

Konuşmaların ardından yarışmada 80 kilometre kategorisinde Toros isimli atıyla birinci olan Sıtkı Doğuşkan’a kupasını Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç verdi. 60 kilometre kategorisinde Yıldız isimli atıyla birinci olan Kadir Baştuğ’a ödülünü Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, 40 kilometre kategorisinde Şekerim isimli atıyla Erkan Demir’e ödülünü Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım verdi. Yarışmacılar, hazırlanan parkur nedeniyle Talas Belediyesi’ne teşekkür ederken, Türkiye Kupası’nın Kayseri ayağı başarıyla tamamlandı.

Bir yanıt yazın