Beyaz etin parçalanarak satışı tüketicinin işine yarayacak

Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği ile market ile kasaplar, kırmızı ve beyaz eti ambalajsız, parçalayarak satışını yapabilecek. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Selamet Aygün, beyaz et satışında eskiye dönüldüğünü ve bunun hem üreticiye, hem perakendeciye hem de tüketiciye olumlu yansıyacağını ifade etti. Aygün, ambalaj nedeniyle ürünlere ekstra maliyet bindiğini hatırlatarak, ambalajsız satışa sunulacak ürünlerin tüketiciye en az yüzde 20 ila 30 oranında indirimli yansıyacağını ifade etti.
Etle ilgili tebliğde bakanlığın çalışmasını uygun olduğunu dile getiren Aygün, Türkiye’nin her alanda geliştiği gibi perakendecilerinde kendi alanlarında önemli bir gelişim yakalayarak çağ atladığını ifade etti. Bu gelişmenin, federasyonlarına üye marketlerde soğuk zincir kırılmadan eti yada beyaz eti üreticiden alıp tedarikçiden nihai olarak tüketiciye ulaştırmada başarılı olduklarını vurguladı. Buzhanede ve soğutucu reyonlarda tutulan etin tüketiciye hijyenik ve sağlıklı olarak ulaştırıldığını hatırlattı.
Selamet Aygün, bakanlığın iyi yapmış oldukları bu işle ilgili yeni tebliğ sayesinde önlerini açtığını dile getirerek, “Geçmişte parça eti açıkta satıyorduk. Şimdi tekrar satışına müsaade edildi. Poşetteki üründen daha hijyenik ve sağlıklı tüketiciye ulaştırıyoruz. Bu uygulama vatandaşımıza kadar uzanan bir katkı sağladı. Paketlenmiş ile açıkta satılan ürün arasında paketleme nedeniyle yüzde 20-30 fiyat artışı oluyordu. Buda ortadan kalkıyor. Tüketicimiz ve perakendecimiz için faydalı oldu.” dedi.
Et satışı ile ilgili yeni uygulama üzerinde spekülasyon yapılmak istendiğini anlatan Aygün, “Söylenen şu. ‘Biz beyaz eti ve kırmızı eti marketlerin inisiyatifine ıraktık.’ Şunu sormak gerekir. Şimdiye kadar marketlerde sağlıksız ürün mü vardı. Bizim satış noktalarımız bakanlık tarafından sürekli denetleniyor. Denetimde uygun olmayan satış noktaları kapatılıyor ve kriterlere uymayanlara da ağır cezalar veriliyor. Bu anlamda satış noktaların hijyeni ile ilgili bir sorun yok” şeklinde tepkisini dile getirdi.
Aygün, açıkta, market ve kasapların soğutucu reyonlarında eti satmanın hiçbir sıkıntısı olmayacağını paketlemeden dolayı tüketiciye yansıyan fiyatın da aşağı çekeceğini anlattı. Tüketicinin, geçmişten gelen görerek alma, istediği bölümü alma gibi alışkanlığı olduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın