ASİMDER’DEN MERKEZ KÖYDES MÜDÜRÜ ÇARMAN’A PLAKET

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİM-DER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, Iğdır Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği (KÖYDES) Müdürü Y. Kasım Çarman’a teşekkür plaketi verdi.

ASİMDER Genel Başkanı Gülbey yaptığı açıklamada,  aile büyüklerinin Iğdır Tuzluca İlçesi Gedikli Köyünde Ermeniler tarafından katledilen ve ailece hep ASİMDER’in yanında bulunarak, manevi ve maddi desteklerini esirgemeyen aynı zamanda da ASİMDER üyesi olan KÖYDES Müdürü Y. Kasım Çarman’ı teşekkür plaketi vermeyi uygun buldukların söyledi.

Gülbey, “Tuzluca İlçesi Gedikli Köyünde Ermeni çetelerinin 1918 yılında 93 vatandaşımızı köyde bulunan hayvan barınağına doldurarak çoluk çocuk, yaşlı ve kadın demeden silahsız savunmasız sivil köylüleri hayvan barınağı içersine doldurup, ateşe vererek katletmişlerdir. Gözü dönmüş kana susamış, Ermeni komitecileri bu katliamda annesinin kucağında 10 aylık bebeği bile süngüyle öldürmüşlerdir. Bunu 2007 yılında yapılan toplu mezar kazısında çıkartılan kalıntılardan anlaşılmıştır. İşte bu katliamdan küçük yaşta kurtulan Çarman ailesinin büyük dedeleri olayları anlattığı nesil üçüncü göbek olan KÖYDES Müdürümüz Kasım Çarman’dır. Dedelerinin uğradığı katliamın unutulmaması ve bunun hesabının yasalar karşısında sorulması için ailece derneğimize destek olmuşlardır” dedi.

Merkez KÖYDES Müdürü Çarman ise konuşmasında; “Bizler Ermeniler tarafından 1.Dünya harbinde katliama uğramış mağdur aileleriz, ASİMDER kuruluş amacı da bu mağdur aileler arasında dayanışmayı sağlamak ve bu katliamları gün ışığına çıkartarak, Milletimize ve Dünya ülkelerine anlatarak gerçekleri ortaya çıkarmak, ASİMDER çalışmalarıyla Ermeni diasporası karşısında gerekli dik duruşu ile halkımız ve Türkiye genelinde beğeni kazanmaktadır. Bizlerde mağdur aileler olarak derneğin çalışmalarına manevi ve maddi destek olmaya çalışmaktayız, Ermeniler büyük dedemizi Tuzluca Gediklide köylü halkı bir araya toplayarak çoluk çocuk yaşlı kadın demeden katletti. Bu konuda Ermenilere ne bu dünya da nede ahirette hakkımızı helal etmiyoruz. Buradan tüm dünya insan hakları örgütü ve kuruluşlarına sesleniyorum, bu katliamı yapan katillerin en azında gıyabında suçlu bulunup, hesabı sorulsun ve vicdanlarımızı rahatlatsınlar” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından ASİMDER Genel Başkanı Gülbey; Merkez KÖYDES Müdürü Çarman’a Türk-Azerbaycan ve dernek logosunun bulunduğu masa bayrağı ile teşekkür plaketi verdi.

Bir yanıt yazın