Ak Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Şırnak’ta PKK’lı sanılan 35 köylünün öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Ak Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Şırnak’ta PKK’lı sanılan 35 köylünün öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Çelik, “Gelen ilk bilgilere göre, ölenler terörist değil, kaçakçıdır” dedi.

Daha önce Hantepe baskınında patlayıcıların ‘katırlarla’ taşındığını da anımsatan Çelik, “O zaman da TSK’yı eleştirmişlerdi” dedi.

AK Parti MKYK ve MYK toplantıları sonrası açıklama yapan Çelik, olaya ilişkin şunları kaydetti:

“Bir hata, kusur, yanlışlık ve eksiklik varsa hukuk devleti içinde gereken yapılır. Örtbas edilemez. Bu bir operasyon kazasıdır. Sayın Başbakanımızın talimatıyla adli tıp raporunun hazırlanıyor. Katırların yükünün ne olduğuyla ilgili bilgi yok.  İlk bilgilere göre, sigara taşındığı tespit edilmiştir. Oraya intikal eden devlet görevlilerinden aldığımız bilgiye göre sigara kaçakçılığı yapan insanlar olduğunun bilgisini aldık. Bu aşamada ileri ifadeler kullanmamak gerekir. Eğer bir yanlış varsa kusur varsa hukuk mantığı içerisinde tespit edilecektir gereği yapılacaktır. İlk bilgilere göre o insanların terörsit olmadıkları  belirlenmiştir. Meseleye farklı yaklaşan insanlar var.

ÖLENLER ARASINDA GAZİ ÇOCUĞU DA  VAR

Ölen insanların çoğu aynı ailedendir. Aralarında korucu çocuğu ve gazi çocuğu vardır. Bir hata kusur yanlışlık varsa öst bas edilmeyecektir. Burada kasıt söz konusu değildir. Eğer ilk etapta gelen bilgiler doğruysa operasyon yanlışı vardır. Sayın Başbakanımızın talimatı ile o cenazelerin Malatya ve diğer illere götürülmesine engel olunmuştur. Özellikle taşıdıkları malların yükü ile ilgili Şınak Valisi büyük çapta sigara taşındığı tespit edilmiştir.

GENELKURMAY’LA SÖYLEDİKLERİM ARASINDA FARK YOK

Genelkurmay’ın yaptığı açıklamada kaçakçı ifadesinin yer almaması ve alanın terör örgütü tarafından kullanılması konusuna da değinenen Çelik; ”Hantepe saldırında mühümmatlar katırlarla taşındır. O zaman da TSK’ya eleştiriler oldu. Benim söylediğimle Genelkurmayın söylediği arasında fark yok. Şuan ölenlerin 35 nin yaşı belli oldu.Bu insanların detaylı kimlikleri varsa bağlantıları araştırmalar sonucunda ortaya çıkacaktır” dedi.

Çeşitli operasyonlarda askerin üşüyen PKK’lıya parkasını vermesi ve zarar vermeden dil dökerek onalrı mağaradan çıkarması ardından bu operasyonda bomba yağdırmasına da değinen Çelik; ”Özellikle kaçakçılık yapanların ölümüne sebebiyet vermek istemezler. Asla kasıt  olamaz” dedi

BDP TAHRİK EDİYOR

BDP’nin 3 gün yas ilan etmesi ve esnafın kepenk kapatmasına da değinen Çelik; ”Özellikle acıtasyona tahrike gerek yok. Bu kimseye kar sağlamaz. Hukuku yok sayan mantık olsa birilerinin sokak hareketleri mağruz görülebilir. Ama BDP’nin yas ilan etmesi anormal değil son derece insani bir şeydir. Ama insanları sokaklara dökerseniz onları tahrik ederseniz bu başka canların yanacağına işarettir. Olay ne kadar üzücü olursa olsun daha sağduyu ile hareket etmek ve başka canların yanmamasını temin etmek görevimiz olmalıdır. Kepenk kapatma BDP’nin, KCK’nın zorlamaları ile olmuştur. Birçok insan illallah demiştir. Her benzeri olayda zor durumda olan esnafın kendi arzularıyla kepenk kapatmadığını biliyorum.” dedi

CUMHURBAŞKANIMIZIN GÖREV SÜRESİ 7 YILDIR

Cumhurbaşkanının görev süresi ile ilgili; ”Sayın Cumhurbaşkanının söyledikleri nettir. Cumhurbaşkanımız tecrübeli bir siyasetçidir. 2014’e kadar çok şeyler yapılır. Dereyi görmeden paçaları sıvamayalım. Sayın Cumhurbaşkanımız ne dönerim ne dönmem dememiştir. Süre meselesine gelince Cumhurbaşkanımız seçildiği zaman 82 Anayasası geçerliydi ve 7 yıllık süreyle seçilmiştir. 5+5 lik süre Cumhurbaşkanımız seçilmesinden sonra yürülüğe geçmiştir.Partimizin görüşü 7 yıl olduğunu düşünüyoruz. Vekillerimiz içinde süre 5 yıldır neden 4 yıldır diyeceksiniz. Meclis her zaman seçim süresini kısaltabilir.Bizim Anaysamıza göre Cumhurbaşkanımızın süresini kısaltamaz. Bu hamle Cumhurbaşkanımızın azli olur” dedi.

Bir yanıt yazın