AGÜ Mimarlık Buluşmaları

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tanyeli, Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen Mimarlık Buluşmaları etkinlikleri çerçevesinde, “Mimarlıkta Özgürlük ve Özgünlük Üzerine” konulu konferans verdi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Konferans salonunda düzenlenen konferansın açılış konuşmasını AGÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nur Urfalıoğlu yaptı.

Urfalıoğlu’nun açılış konuşmasının ardından “Mimarlıkta Özgürlük ve Özgünlük Üzerine” konulu konferansını veren Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tanyeli, mimarlıkta yaratıcılık ve taklit kavramlarına değindi.

Dünya üzerinde 18. yüzyıla kadar yaratıcılıktan bahsedilemeyeceğini belirten Tanyeli, yaratıcılık kavramının 6’ncı yüzyıldan 18’nci yüzyıla kadar Tanrı’nın bir özelliği olduğuna ve insanın yaratma yetisine sahip olmadığına inanıldığını ifade etti.

Platon’a göre mimari eserlerin birbirlerine benzetilerek yapılabileceğini dile getiren Tanyeli, benzerliğin o dönem için kimseyi rahatsız etmediğini kaydetti. Osmanlı’da 19’ncu yüzyıldan sonra kullanılmaya başlanan taklit kavramını da anlatan Tanyeli, 18. yüzyıl Osmanlı sanat yapıtlarında taklit kavramının mevcut olmadığını söyledi.

Özgünlük kavramının ise ilk defa İngiltere’de ortaya çıktığını ve Hogart yasasıyla güvence altına alındığını vurgulayan Tanyeli, William Hogart adında bir ressamın eserlerin kopyalanmasını ve çoğaltılmasını engellemek için verdiği hukuk mücadelesini 1735 yılında kazanmasıyla tarihe Hogart yasası olarak geçtiğini kaydetti.

Dinleyicilerin sorularını yanıtlayan Tanyeli, mimari yapıların edebi ve diğer sanat yapıtlarından farklı olduğuna dikkat çekti. Mimari bir eseri benzerinin yapılmasının aslına zarar vermeyeceğini ve mimarını zarara uğratmayacağını söyledi. Tanyeli, bir edebi eserin kopyasının basılması hem yayınevini hem de yazarı maddi zarara uğratabileceğini ifade etti.

Konferansın sonunda AGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Serindağ, katkılarından dolayı Prof. Dr. Uğur Tanyeli’ye teşekkür plaketi verdi.

Mimarlık Buluşmalarının devam edeceği bildirildi.

Bir cevap yazın