Abdullah Gül Üniversitesi’nden Avrupa Patent Ofisi’ne Ziyaret

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Rektörü Prof. Dr. Musa Hakan Asyalı başkanlığındaki heyet, üniversite bünyesinde fikri haklar uzmanı yetiştirmek üzere açılması planlanan yüksek lisans programı nedeniyle, Almanya’daki Avrupa Patent Ofisi’ni ziyaret etti.

Rektör Asyalı’nın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Serindağ, Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümü öğretim üyesi, patent uzmanı Yrd. Doç. Dr. İsmail Alper İşoğlu’ndan oluşan heyet, Avrupa Patent Ofisi’nin yapısını ve işleyişini yerinde inceledi.

Patent Ofisi uzmanları Dr. Emrullah Durucan, Dr. Stephan Gerken ve Jurgen Manster ile Bernhard Helm tarafından karşılanan AGÜ heyetine Patent Ofisi’nin yapısı, görevleri ve işleyişi hakkında brifing verildi. Patent Ofisi’nin yapısı, görevleri ve işleyişi ile ilgili sunumu, ofis uzmanlarından Dr. Stephan Gerken yaptı.

AGÜ’de fikri haklar uzmanı yetiştirmek üzere açılması planlanan yüksek lisans programının alt yapısının oluşturulmasına ilişkin görüş alış verişinde bulunulan ziyarette, ofis uzmanları Türkiye’den yapılan patent müracaatları ile ilgili istatistiksel bilgiler de verdi.

Ziyarette, AGÜ’de fikri haklar uzmanı yetiştirmek üzere açılması planlanan yüksek lisans programının, ofis tarafından, Türk Patent Enstitüsü aracılığıyla desteklenebileceği dile getirildi.

AGÜ heyeti, Avrupa Patent Ofisi’nin ardından Münih Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği ile Ticaret Ataşeliğini de ziyaret etti.

Önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Hüseyin Turan Bağçeci’yi, daha sonra Ticaret Ataşesi Mehmet Cevdet Baykal’ı ziyaret eden heyet, üniversitenin girişimci bir üniversite olduğunu, iş dünyasıyla da bağlantılı olduğunu anlattı.

Bir cevap yazın