51 liseden 121 şiir gönüllüsü 13. Şiir Festivali’ndeTerakki’de buluştu

Terakki Vakfı Okulları’nın İstanbul ili lise ve dengi okullar arasında düzenlediği “Sözcüklerle Dans” şiir festivalinin on üçüncüsü 18 Mart Pazartesi günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleşti.

İstanbul’daki 51 liseden 121 şiir gönüllüsü gencin katıldığı festivalin Seçici Kurulundaki şairler; Haydar Ergülen, Birhan Keskin, Küçük İskender, Gonca Özmen ve Mustafa Öneş’ti. Bu yıl teması “Korku” olan festivalin Onur Ödülü sahibi ise şair Haydar Ergülen oldu.

Jüri, festivale katılan her bir şiiri özenle değerlendirmeye aldı ve jürinin değerlendirmeleri sonucunda birinciliği Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden “Orta Şekerli Sular” şiiri ile Talita Yaltırık, ikinciliği Galatasaray Lisesi’nden “Korkuluğun Cevabı” şiiriyle Ozan Adıgüzel, üçüncülüğü Mevlana Anadolu Lisesi’nden “Müebbet Kaçıklık” şiiriyle Kader Demirok aldı. Değerlendirilmesi ayrı tutulan Terakkili lise öğrencilerinden ise “Benim… Ölüm Değil” şiiriyle İlknur Öztürk birinci, “Yol” şiiriyle Salih Eren Kurç ikinci ve “Korku” şiiriyle Alara Kutlu’ üçüncü oldu.

Ayrıca şair ve yarışmanın jüri üyesi olan Gonca Özmen’in yürütttüğü katılımcı okullardan ve Terakkili öğrencilerden oluşan şiire meraklı 23 öğrenci ile 14-15 Mart tarihlerinde iki gün süreyle Şiir Atölye Çalışması yapıldı.

Yine jürinin belirlediği şiirlerden oluşan  “Sözcüklerle Dans 2013” adlı anı kitabında da bu şiirler yayımlandı.

Öğrencilerimizin yer aldığı gösteri grubunun göz dolduran dansı, birincilik kazanan şiirlerin seslendirmeleri ve jüri adına konuşan Küçük İskender’in renkli cümleleri ise ödül töreninin coşkusunu artıran ayrıntılardandı.

Bir cevap yazın