1. CUMHURBAŞKANLIĞI HİS FESTİVALİ KAYSERİ’DE -HİS FEDERASYONU BAŞKANI PROF. DR. ERDAL ZORBA: “CUMHURBAŞKANIMIZIN UYGUN GÖRECEĞİ BİR TARİHTE 1. CUMHURBAŞKANLIĞI HERKES İÇİN SPOR FESTİVALİ’Nİ KAYSERİ’DE YAPMAK İSTİYORUZ”

Herkes İçin Spor (HİS) Federasyonu Başkanı ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Zorba, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün uygun göreceği bir tarihte “1. Cumhurbaşkanlığı Herkes İçin Spor Festivalini” Kayseri’de yapmak istediklerini bildirdi.

Zorba, başkanvekili Doç. Dr. Metin Yaman, Sağlık Kurulu Başkanı ve Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derviş Yılmaz, Eğitim ve Araştırma Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Güçlü, il temsilcisi Davut Güleç ve Kar Kaplanları Spor Kulübü Başkanı Rifat Postacı ile birlikte Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya’yı ziyaret etti.

Altınkaya, ziyarette yaptığı konuşmada, HİS Federasyonunun doğrudan halk sağlığını ilgilendirdiği için önemli olduğunu söyledi.

Toplumda hastalıkların yaygınlaştığını ifade eden Altınkaya, doktorların tedavide ilaçlarla birlikte spor yapmayı da önerdiklerini kaydetti.

Prof. Dr. Erdal Zorba da federasyon olarak daha yapmaları gereken çok şey olduğuna inandıklarını anlattı.

Bir kar tanesiyken “yuvarlana yuvarlana çığ oluşturduklarını” dile getiren Zorba, şöyle devam etti:

“Toplum sağlığının ve huzurunun sağlanması için beşikten mezara kadar herkese hitap ediyoruz ve çok kaliteli, mütevazi ve alanında duayen olan hocalarımız, bizim federasyonumuzda sıradan insanlarmış gibi çalışıyorlar. Çocuk yuvalarına, huzurevlerine, hapishanelere her yere ulaşmaya çalışıyoruz. Kar Kaplanları da Kayseri’de sporu yaygınlaştırmak için çalışıyor. Amacımız, güzel şeyler yapmak. Cumhurbaşkanımızın uygun göreceği bir tarihte de 1. Cumhurbaşkanlığı Herkes İçin Spor Festivalini Kayseri’de yapmak istiyoruz. Arkasından da 22. Dünya Herkes İçin Spor Kongresi Antalya’da yapılacak. Kültürler ve dinlerin sporla buluşması olacak kongreye, yaklaşık 140 ülke katılacak. Kongreye Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un da gelmesi bekleniyor.”

Zorba, il temsilcisi Davut Güleç’in talep ettiği ve Türkiye’de çok büyük eksiklik olan HİS Liderliği Kursunun Kayseri’de açılması için de ön görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Dünya’da, Kore’de, Fransa’da, Bulgaristan’da, İran’da spora ayrılan bütçenin üçte birinin HİS’e ayrıldığına dikkati çeken Zorba, “Bizim ülkemizde ise bu yavaş yavaş oturan ama son 2 yılda kar tanelerinin birleşmesiyle büyüyen bir faaliyet” dedi.

-TÜRKİYE’NİN SAĞLIK HARİTASI HAZIRLANACAK-

Prof. Dr. Derviş Yılmaz ise Türkiye’nin sağlık haritasının çıkarıldığını, bunun öncülüğünü de HİS Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Erdal Zorba’nın yaptığını anlattı.

Hangi şehirlerde hangi spor dallarına ağırlık verilmesi gerektiğinin bu çalışmada ortaya çıkacağını vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Bu konuda pilot çalışmalara başlandı. Sayın Zorba’nın ufkun ötesini görmesi ve buna göre hareket etmesi federasyonumuzun Türkiye’de hızla büyümesine vesile oluyor. Bu arada biraz önce ziyaret ettiğimiz Kocasinan Belediye Başkanımız bu çalışmaya çok sıcak yaklaştı. Kendi ilçesindeki anket çalışması için hem maddi hem de manevi katkıda bulanacağını söyledi. Bu da federasyon olarak bize güç kattı, moral verdi.

Branşım olduğu için söylüyorum biz de sporcuların ve halkın ağız sağlığının günlük yaşama etkilerini araştıracağız. Ayrıca, TRT, Sağlık Bakanlığı ve HİS Federasyonu öncülüğünde Türkiye’nin 81 ilinde sağlık taraması yapılacak. Dolayısıyla HİS Federasyonu yarışma düzenlemeyecek, herkesle sağlıklı bir toplum için el ele, omuz omuza çalışacak ve yaşam standardımızın yükselmesi için gayret edecek.”

Prof. Dr. Erdal Zorba, Veli Altınkaya’ya federasyonunun şapka ve tişörtünü hediye etti.

Bir cevap yazın