Zenginliğin Hayırseverliğe Dönüştüğü İl, Kayseri

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri’nin sanayi ve ticarette olduğu gibi hayırseverlikte de marka olduğunu belirterek “Zenginliğin hayırseverliğe dönüştüğü bir numaralı il Kayseri” dedi.
Vali Düzgün, Kızılay’ın destekleriyle hayırsever tarafından yaptırılan Av. Ahmet Ulucan Kızılay Konukevi ve Gençlik Merkezi Binasının açılış törenine katıldı.
Erciyes Üniversitesi Yerleşkesi içerisine yaptırılan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ve protokol üyeleri ile çok sayıda davetlinin katıldığı binanın açılışında konuşan Vali Düzgün, hayırseverlik kavramı ile Kayseri isminin artık özdeşleştiğini ve bunun sadece Türkiye’de değil dünyada bilinir hale geldiğini söyledi.
Kayseri’nin hayırseverliği üzerine söylenecek çok söz bulunduğunu, bu örnek durumun pek çok ortamda dile getirildiğini belirten Vali Düzgün, özellikle bir konuya dikkat çekmek istediğini belirterek şöyle konuştu:
“Kayseri’nin komşu vilayetlerinin ilçelerinden bir tanesinde yarım kalmış bir camii inşaatı yıllardan beridir öyle devam ediyor. Zengin biri o caminin önünden geçerken şoförüne ‘İnşaatı bir türlü bitiremediler’ diye hep söylüyormuş. Her geçişinde tekrar tekrar aynı şeyi söyleyince şoförü “Sizde zenginsiniz. Yarım kalan cami inşaatını siz niye tamamlamıyorsunuz’ demiş. Zengin işadamı da ‘Zenginlik ayrı hayırseverlik ayrı’ demiş. Aslında Türkiye’nin pek çok yerinde çok zenginlerimiz var. Ama zenginliğin hayırseverliğe dönüştüğü bir numaralı il bence Kayseri. Hayırseverlikleriyle zirve yapan Kayserililere çok teşekkür ediyorum. Onların yapmış olduğu bu hayırlar çocuklarına, torunlarına, gelecek nesillerine iyi bir isim bırakmış olarak devam edecek ve onların hayır defteri de iyilik defteri de hiç kapanmayacak. Kayseri sanayi ve ticarette marka olduğu gibi hayırseverlikte de marka olmuş ve Kayseri Modeli diye isimlendirilen bir şehre dönüşmüş. Onun için burada bir kişinin zenginliği ölçülürken ‘Paran kadar değil hayrın kadar konuş’ sözü bir varlık ölçütü olmuş.”
Vali Düzgün, Kayserili hayırseverlerin Erciyes Üniversitesi başta olmak üzere eğitimde, sağlıkta, dini tesislerde pek çok eseri yaptırdığını hatırlatarak, “Kayseri’ye geleli yaklaşık 9 ay oldu. Her ay değil her hafta bir tesisin açılışına, temel atmasına ya da protokol imza törenine katılıyoruz. Bu durum gerçekten Kayserililer adına onur duyulacak, gurur duyulacak bir davranış diye düşünüyorum” diye konuştu.
Vali Düzgün, Konukevi ve Gençlik Merkezi Binası’nı yaptırarak Erciyes Üniversitesi’ne bağışlayan Av. Ahmet Ulucan’a teşekkür ederek, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile birlikte Av. Ahmet Ulucan’ın tavsiyeleri doğrultusunda Kayseri’deki hayır eserlerinin artması için çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de, şehir olarak bakıldığında Kayseri’nin coğrafi konum itibariyle avantajlı bir şehir olmadığını ama Kayserililerin birlik ve beraberlikleri ile çok çalışarak kenti daha ileriye götürme gayretinde olduklarını anlattı.
Hayırseverlikte Kayseri’nin çok önemli bir model haline geldiğini ifade eden Başkan Özhaseki, “Rahmetli Kadir Has amcamız ile Urfa’ya bir açılışa giderken uçakta sohbet etmiş ve o sohbette o güne kadar yaptırdığı 17 okula 13 okul daha eklemesi sözünü almıştık. İşte biz böyle insanların yetiştiği bir memlekette yaşıyoruz” dedi.
Kızılay Genel Başkanı Ömer Lütfi Akar ile Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ise yaptıkları konuşmalarda Av. Ahmet Ulucan’a teşekkür ederek, yüksek lisans ve doktora çalışmaları için üniversiteye gelecek yerli ve yabancı öğrencilerin konaklama ihtiyacını karşılayacak binanın hayırlı ve uğurlu olmasını dilediler.
Hayırsever Av. Ahmet Ulucan ise, kazandığını memleketi ile paylaşmaya devam edeceğini dile getirerek, az ya da çok demeden herkesin hayır işi yapması gerektiğini anlattı.
Konuşmaların ardından Vali Düzgün tarafından Hayırsever Av. Ahmet Ulucan’a Erciyes Üniversitesi’nin altın madalyası takdim edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin Kızılay Kayseri Şube Başkanı Ayhan Uzandaç’a katkılarından dolayı altın madalya takdim ettiği tören, protokolün birlikte kurdele keserek binanın açılışını yapmasıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın