YUMRUKLU KAVGA

Kayseri İl Genel Meclisi’nde AKP’li ve MHP’li üyeler arasında çıkan kavgada yumruklar konuştu. Bir kum ocağının süre uzatımına dair maddenin görüşülmesinin ardından çıkışta yaşanılan kavgada, MHP Grup Başkan vekili Halit Demir, Sarıoğlan üyesi Mehmet Akif Başer’i yumrukladı. Kavga büyümeden önlenirken, görüşülen madde ise oy çokluğu ile reddedildi.

İl Genel Meclisi’nde kum ocağı gerginliği yaşandı. Yoklamanın ardından Kilciler Grubu’na ait kum ocağının işletme ruhsatının 5 yıl uzatımı maddesine geçildi. Gerginliğin zirve yaptığı görüşmelerde AKP’li ve MHP’li üyeler arasında sözlü sataşmalar yaşandı. Toplantı konuşan İGM Hukuk Komisyonu Başkanı Abdulkadir Akdeniz, verdikleri kararın hukuka uygun olduğunu dile getirdi. Daha sonra söz alan  Plan Bütçe Komisyon üyesi Osman Koç, encümen kararında hiçbir hukuk işlem başlatılmadan ruhsatların yeniden düzenlenmesinin var olduğunu söyledi. Encümende karara imza atanları da eleştiren Koç, “Bu kararın altına imza atan arkadaşlar çarkıfelek gibi dönmektedirler. Burada attıkları imzayı savunamıyorlar. Karakolda doğru söylüyorlar mahkeme şaşıyorlar. Bu ne karizmadır ki yerlerde. Kibarca tükürdüğünü yalıyorlar. İmzanın Arkasında bile duramayan insanlar ben karizmamla konuşuyorum dememeli. Yukarıda karar alıp aşağıda cayıyorlar. Bu işte vebal ve kul hakkı var. Dürüstlük pozlarında gezen arkadaşlar, bugün o sözlerini savunamayacak durumdalar. Bizde kimse siyasi jargonuna bakmayız. Hangi siyasi parti mensubu olduğu ona ayrıcalık vermez” dedi.

MECLİSİ KUKLA GİBİ KULLANANLAR

Daha sonra söz alan MHP Grup Başkanvekili Halit Demir, hukuksuzluk yaşandığını iddia ederek, meclisi kukla ve maşa kullanmaya çalışanların olduğunu iddia etti. Demir, “Bugüne kadar bu konu ile ilgili son günlerimize geldiğimiz için ağzımızın tadı bozulmasın istiyoruz. Bu demek değildir ki kimsenin hakkını hukukunu yiyelim çiğneyelim. Bugün resmen hukuksuzluk yaşanıyor. İl Genel meclisine gölge düşüyor. İtibarsızlaşıyor. Hiç üzerine lazım olmayan insanlar yetkililer, meclisi adeta kukla gibi maşa gibi kullanmaya çalışılıyor. 2 aydır bu meclis gündeminde. Üzerine vasıf olmayan adam gibi televizyonlara çıkıp demeçler veren hükümetin genel politikalarına yön vermeye çalışan özellikle AKP milletvekilleri bu konuya müdahil olmuştur” dedi.

Demir, dönemin İl Genel Sekreteri Mustafa Atsız’ın hala mecliste eli olduğunu iddia etti. Demir, “Talihsiz bir bürokratımız vardır ki Mustafa Atsız gibi özel idarenin başına sıkıntı getirmiş bir genel sekreter bu konuda ne hikmetse bir türlü elini bu meclisin elinden hala çekmiyor. Hala bu meclisi kendi istek ve emel doğrultusunda yönetmek istiyor. Mecliste uzantıları ve maşaları var. Hala bunlar görevini yapıyor” dedi.

Demir, şunları söyledi: “Hz. Ali’nin adaletini savunanları diyorum aynı şartlarla reddedilen kurumumuza zarara uğratan aynı hakkı iade etmemiz uygun görüyorum. Bu konu ile niye tavrı takılıyorsunuz. Bu meclis hür idaresini ortaya koyamıyor. Birileri baskı yapıyor. Bunu açıklayın gizlemeyin. Bu konuyu komisyonda görüştük. Adamlara karar çekin diyoruz. Davalarınızı çekin dedik. Davaları çektikten sonra haklarını veririz diyoruz diyorlar.  Biz adamlara söz verdik. Kendimiz söz vermedik aldığımız bilgiler doğrultusunda söz verdik.  Davalarınızı çekin hakkını verelim dedik. Ne oldu da Ne değişte hakkı vermekten vazgeçiyorsunuz. Size bilgi verenler yanlış bilgi mi verdi. Encümende niye demiyorsunuz bu konu yanlış. Encümene gelmemesi gereken konu. Encümende alınan karar yeterlidir. Meclise gelmekle bizden istenen süre uzatımı isteniyor. 5 yıl konusu var önümüze geleni bakmamız lazım. Bu doğru karar mı hak mıdır. Elinizi vicdanınıza koyun birilerinin söylemiyle karar almayın.  Hukuk komisyonunun yazdığı rapor fiyaskodur.  Yazdığınız raporu bakın. Vereceğiniz cevap birileri bir şey diyecek onun cevabını verirsiniz. Kendi fikrinizle hareket edecek olsaydınız kararı verirdiniz. Bitir ondan sonra konuş.  Kime hizmet ettiğinizi açıkça söyleyin.”

Önemli karar verileceğini belirten Demir’in maşa sözleri AKP’li meclis üyelerini kızdırdı. Demir’in ardından söz alan Hukuk Komisyonu Başkanı Abdulkadir Akdeniz, Demir’in şov yaptığını iddia ederek, “Kendi kafalarına göre bizlere yansıtmaya çalışıyorlar. Hukuk kararı içinde kararlarımızı verdik. Elinizde Danıştay ile ilgili karar var mı belge var mı getirin dedik. Kimse bizi maşa gibi kullanamaz” dedi. Konuşmalar sırasında sözlü tartışmalar yaşandı. AKP’li meclis üyesi Mustafa Fikri Tekelioğlu ile söz dalaşına giren Demir, gerginliğe neden oldu. Edep tartışmasının yaşandığı meclis toplantısı Plan Bütçe Komisyon’nun süre uzatımı kararının reddine oy çokluğu ile karar verildi. Toplantıya ara verilmesinin ardından İGM salonunda AKP’li üyeler ile MHP’li üyeler arasında tartışmalar devam etti. Tartışmalar sırasında AKP’li üye Mehmet Akif Başer’in Halit Demir’i itmesiyle birlikte ortalık daha da gerginleşti. Gerginliğin biranda kavga dönüşmesi sonucu Demir, Başer’i yumrukladı. Kavga diğer İGM üyelerinin araya girmesiyle son buldu.

YUMRUKLU KAVGA (2) [640x480] YUMRUKLU KAVGA (1) [640x480]

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın