Ysk Başkanı: Yurt İçi Seçmen Sayısı 53 Milyon 17 Bin 214

zYüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, ikinci tura kalması halinde 117 bin 51 kişi de dahil olmak üzere yurt içi seçmen sayısının 53 milyon 17 bin 214 olduğunu bildirdi. Yurt içi sandık sayısı 161 bin 33 olduğunu söyleyen Güven, yurt dışı seçmen sayısının da 2 milyon 801 bin 666 olduğunu açıkladı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN İLK SIRADA

YSK, ilk oylaması 10 Ağustos, ikinci oylamaya kalması halinde ise 24 Ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçiminde adayların oy pusulasındaki yerlerini kura çekimi sonrası belirledi. Yapılan kura çekimi sonrası pusulanın birinci sırasını AK Parti’nin adayı Recep Tayip Erdoğan, ikinci sırayı HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş, üçüncü sırayı ise CHP ve MHP’nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu aldı.

“GÜVENLİK ZİNCİRİ KOPMAYACAKTIR”

YSK Başkanı Güven, kura çekimi öncesi yurt dışı sandık güvenliği hakkında bilgi verdi. Yurt dışında yapılacak seçimlerde oy kullanılacak sandıkta 5 kişilik sandık kurulunun 3 kişisinin, en çok oyu alan siyasi parti temsilcisinden oluşacağını hatırlatan Güven, “İki tane de memur üye yapacaktır. Konsolos, kıdemli memur ve yine 3 üyesi, siyasi parti temsilcilerinde oluşacak saklama kurulu anahtarları kendinde olacak, 4 ayrı kilitle birlikte açılıp girilebilecek güvenlikli odalarda oy torbalarını saklayacaklardır. Avrupa içinde kullanılacak oyları özel uçakla diplomatik kurye ile Türkiye’ye getireceğiz. Uçakta iki memur üye ile birlikte YSK’da temsilci bulundurma hakkına sahip 5 siyasi parti temsilcisi, Dışişleri Bakanlığı ve YSK temsilcileri de bulunacaktır. Torbalar bu şekilde elden ele teslim edilmek sureti ile yurt dışı ilçe seçim kuruluna getirilecektir. Oyların kullanılması, yurda getirmekle görevli oy torbaları nakil komisyonuna tesliminin saklanması, komisyonun yurt dışı ilçe seçim kuruluna teslimi ve sayılmasında görevli komisyonların oluşmasında siyasi partiler her zaman çoğunlukta olacağı gibi güvenlik zinciri de kopmayacaktır.” dedi.

OY KULLANACAK SEÇMEN SAYISI

Seçmen sayıları hakkında da bilgi veren Güven, “Yurt içi seçmen sayısı olası ikinci turda oy kullanacak 117 bin 51 kişi de dâhil olmak üzere 53 milyon 17 bin 214. Yurt içi sandık sayısı 161 bin 33. Yurt dışı seçmen sayısı 2 milyon 801 bin 666. Ancak yurt 124 ülke 191 temsilcilikteki bu sayının tamamına sandık götüremeyeceğiz. 54 ülke 103 temsilciliğe sandık kuracağız. Buradaki 2 milyon 783 bin 660. Ayağına sandık götüremediğimiz 70 ülkede 88 temsilcilikteki seçmen sayısı ise 10 bin. Yanı aşağı yukarı yurt dışındaki seçmenlerimizin yüzde yüzüne yakına sandığı götüreceğiz. Yurt dışında en çok seçmeni bulunan ülke Almanya. Seçmen sayısı 1 milyon 385 bin 141 olup birçok ilklerin yaşanacağı Cumhurbaşkanı seçiminin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı. Güven ayrıca, Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde yeniden kura çekimi yapılmayacağı bilgisini verdi

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …