YOLCU BİLETİ SATIŞLARINA “18 YAŞ” DÜZENLEMESİ

Kayseri Valiliği, şehirlerarası otobüs terminallerinde, tren istasyonlarında ve seyahat acentelerinde bilet satışı ile ilgili düzenlemeye giderek, 18 yaş altındakilere velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi bulunmadan bilet satışının yapılmaması yönünde karar aldı.

Vali Orhan Düzgün, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ailesinin ya da yurt gibi kurumların bilgisi dışında evden veya yurtlardan kaçan çocuk ve gençlerin başlarına gelebilecek ve ileride yaşamlarını olumsuz yönde etkileyecek olayların engellenmesi amacıyla bu yönde bir çalışma yapıldığını söyledi.

Değerlendirmeler sonucunda 18 yaş altındaki kişilere otobüs terminallerinde, tren istasyonlarında ve seyahat acentelerinde bilet satışının yapılmaması yönünde Valilik olarak karar aldıklarını belirten Vali Düzgün, bu karar ile 18 yaş altı çocukların ve gençlerin ailelerinden izinsiz il dışına çıkışlarının önüne geçileceğini ve kayıp çocuk olaylarının yaşanmasının azalacağını kaydetti.

Vali Düzgün, alınan kararın uygulamasına ilişkin şu bilgileri verdi:yolcu oto.. [640x480]

“18 yaşından küçükler seyahatleri için yanlarında velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi bulunmadan yalnız başına bilet talep etmeleri halinde iletişim araçlarıyla velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi ile irtibata geçilerek çocuğun seyahatinden bilgilerinin olup olmadığı teyit edilecektir. Bu durum tutanağa bağlandıktan sonra bilet satışı yapılacaktır. Çocuk öğrenci olduğu için seyahat edeceğini söylüyor ve bunu öğrenci belgesiyle ispat edebiliyorsa ailesi ile irtibata geçilmesine gerek olmayacaktır. 18 yaşından küçüklerin yalnız başına bilet talep etmelerinden velisi, vasisi veya kanuni temsilcisinin bilgisi olmadığının tespit edilmesi halinde derhal kolluk görevlilerine bildirilecektir.

Yönergeye uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesi uyarınca idari yaptırım uygulanacak.

 

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın