YAKILAN NEVRUZ ATEŞİNDE ÇİFTÇİLER, “SİNSİN” OYNADI

Bu yıl 9. Su gerçekleştirilen Kayseri Tarım ve Hayvancılık Fuarına damgasını vuran Kayseri Şeker Fabrikası, açtığı stant ile büyük ilgi görürken, fuarın ikinci günü yaktığı nevruz ateşi ile de hem önemli bir geleneği devam ettirmiş hem de Tarım Fuarına adeta renk katmış oldu.

Baharın müjdeleyicisi olan Nevruz Bayramı’nın 21 Mart’a denk geliyor olması nedeniyle, Kayseri Tarım ve Hayvancılık Fuarı önünde çiftçiler ile bir araya gelen Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve Yönetim Kurulu Üyeleri, yakılan Nevruz ateşi etrafında çiftçiler ile hoşça vakit geçirerek, oynanan Sinsin oyununu izlediler. Çiftçilerin büyük bir neşe içerisinde oynadıkları Sinsin oyununun ardından ateş etrafında Halay çeken Başkan Akay ve çiftçiler, daha sonra yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlayarak, renkli görüntüler oluşturdular.

Daha sonra Nevruz etkinliğinin bir parçası olan ve rengârenk boyalar ile boyanarak süslenmiş yumurtaları birbirlerine vurarak, yarışan Başkan Akay ve çiftçiler, yarışma sonunda sağlam kalan yumurtanın sahibine kuruyemiş ve çeşitli ikramlarda bulundular. Bu tür bir etkinliğin Kayseri Şeker Fabrikası tarafından ilk kez düzenlendiğini belirten Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Nevruz’un ve Nevruz’da oynanan Sinsin oyununun önemli bir anlamı ve amacı olduğunu belirterek, “Nevruz ve Nevruz ateşi eşliğinde oynanan Sinsin oyununun bana göre çok önemli bir anlamı var. Ateşin tüm yakıcılığına rağmen, ateş etrafında oynanan Sinsin; Milletimizin, ateş başta olmak üzere tüm engellere ve zorluklara karşı bir dik duruşunu ve meydan okumasını temsil ediyor diye düşünüyorum. Bunun yaşatılması ve yaşanmasının, kendi kültürümüzün devamı için önemli bir görev olduğuna inanıyorum. Bu yıl 9. Su gerçekleştirilen Tarım Fuarımız her sene giderek büyümekte ve katılımcılarımızın sayısı her geçen yıl daha da artmaktadır. Bu yıl 10 ayrı ülkeden katılımcıların da olduğunu öğrendik ve biz önümüzdeki senelerde bu fuar alanının Kayseri için dar geleceğine inanıyoruz. Kayserili yöneticilerimizin önümüzdeki yıllarda bu fuar alanını daha da genişleterek, katılımı daha da arttıracaklarına olan inancımız tamdır. Bu yıl Kayseri Şeker Fabrikası ve Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi de, kendisine ve büyüklüğüne yakışır bir stant kurarak, üreticisi ve çiftçisi ile bir araya gelmiştir. Bizler de standımızda, hem üreticilerimiz ile bol bol sohbet edebilme, hem de onların görüş ve fikirlerini bolca dinleme imkânı bulduk” şeklinde konuştu.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın