VATANDAŞIN BORCU 11 YILDA 46 KAT ARTTI

zDünya Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından ayrı ayrı yayınlanan iki raporda Türk Halkının borç yükünde son on bir yılda 46 kat artış oldu. Ancak bu rakam resmi verilere net olarak yansımıyor çünkü borç yükü değerlendirmeleri ağırlıklı olarak banka borçları üzerinden yapılıyor. Oysa vatandaşın mahalledeki esnaf da dahil kayıtlara girmeyen pek çok alanda borcu var.

Türkiye’nin ekonomik verilerine ilişkin iki önemli rapor yayımlandı.

 

Dünya Bankası; vatandaşın borç yükünün 2003 yılından bu yana 46 kat arttığını vurguladı; Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi de, bu yılın ilk beş ayında kredi kartı borçları ve bireysel kredilerini ödeyemeyenlerin sayısında, patlama olduğunu kaydetti.

 

Dünya Bankası Türkiye’nin ekonomik tablosuyla ilgili “Yurt İçi Tasarrufların Rolü Türkiye Ekonomik Raporu” nu yayınladı. Faiz düşüşlerinin vatandaşın borç yükünü arttırdığı tespitinin yer aldığı rapora göre; son 11 yılda vatandaşın borcu 46 kat arttı.
Türkiye’de hane halkının borç yükü son derece yüksek.

Borç yükü hane halkının geliriyle kıyaslanmalı.

Sadece bankaların borçlarıyla borçlu görmemek gerek.

Esanafa kadar birçok borcu var halkın Raporda halkın tasarrufa yönlendirilmesinin altı çizildi; ancak uzmanlara göre ekonomide tasarrufa özendirici bir tablo yok.
“Tasarrufun özendirilmesi için faizin cazip hale getirilmesi gerekiyor .Tasarruf için en önemli etki gelir dağılımında eşitliğin sağlanması iken tersine eşitsizlik giderek büyüyor.

Konu ile ilgili olarak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi de bir rapor yayınladı. Birlik tarafından yayınlanan  verilere göre de yılın ilk beş ayında bireysel kredi, kredi kartı borcunu ve taksitlerini ödeyemeyenler 600 bin kişiyi aştı.
Bankalara ödeme yapamayanların sayısı 2013 yılının ilk 5 ayında 514 bin 712 kişiyken, bu yılın aynı döneminde 645 bin 474 kişiye ulaştı.
Bu dönemde asıl patlama ise bireysel kredi taksitlerini ödeyemeyenlerde yaşandı. Bireysel kredi taksitlerini ödeyemeyenlerin sayısı yüzde 28.3 gibi büyük oranda artarak, 265 bin 294 kişiye yükseldi.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …