VALİ DÜZGÜN’E GAZETECİLERDEN “10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ” ZİYARETİ

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ve yönetim kurulu üyeleri, Denetim Kurulu Başkanı Davut Güleç  ile basın çalışanlarını makamında kabul etti.

Vali Düzgün, kabulde yaptığı konuşmada, gazetecilere bir takım sosyal ve ekonomik haklar sağlayan ve Türk basınında bir dönüm noktası olan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 yılında kabul edilmesiyle beraber her yıl 10 Ocak tarihinin Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlandığını hatırlatarak, gazetecilerin gününü kutladı.

Kamu görevi yürüten gazetecilerle pek çok ortamda birlikte çalıştıklarını ifade eden Vali Düzgün, zor koşullarda görev yapan gazetecilerin çalışma koşulları ve ekonomik anlamda daha iyi yerlerde olmasını arzu ettiğini dile getirerek, “Gazetecilerin yıpranma hakkını önemsiyorum. Bu nedenle yıpranma hakkının geçtiğimiz yıl iade edilmesi kararı bizleri de sevindirmiştir. Gece gündüz, yağmur çamur demeden, sabahın erken saatlerinden, gecenin ilerleyen vakitlerine kadar zor koşullarda çalışan gazeteci arkadaşlarımızın daha iyi haklara sahip olarak daha iyi koşullarda çalışmalarını arzu ediyorum” dedi.

Vali Düzgün, toplumun tamamını ilgilendiren birçok konunun kamuoyuna ulaştırılmasında ya da kamuoyundan gelen taleplerin kendilerine iletilmesinde önemli bir görev üstlenen gazetecilere iş hayatında bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yardımcı olmaya devam edeceğini belirtti.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya da, Ankara programı olmasına rağmen kendilerini kabul eden Vali Düzgün’e teşekkür ederek, gösterdiği ilgi ve verdiği destekten dolayı meslektaşları adına şükranlarını iletti.

10 Ocak 1961 tarihinde 27 Mayıs ihtilalini yapanların Cumhuriyet tarihinin en demokratik, en modern ve en gelişmiş yasasını çıkarttığını anlatan Altınkaya, “Cumhuriyetin kuruluş yıllarında ve devamında gazeteciler normal iş kanununa göre çalışıyorlardı. 212 sayılı kanun 1961 yılında yürürlüğe girmiş ve meslektaşlarımıza tarihin hiçbir döneminde verilmeyen yetkiler verilmiştir. İşveren baskı uyguladığı zaman meslektaşın istifa etmesi durumunda bile tazminat hakkı getirilmiş, Gazeteciler aleyhine davalar açıldığı zaman mahkeme heyetinde gazetecilerin de fiilen görev alması sağlanmıştır. 2008 yılında yıpranma hakkı geri alınmış olmasına rağmen yapılan girişimler sonucu gazetecilere bu hakları geçtiğimiz yıl tekrar iade edilmiştir. Bu gazeteciler adına önemli bir gelişmedir” diye konuştu.

Altınkaya, konuşmasının sonunda, Kayseri’deki görevi süresince Vali Düzgün’ün çalışan gazetecilere görevlerini yapabilmeleri anlamında sürekli destek olduğunu, kamu kurum ve kuruluşlarından bilgi akışını hızlandırdığını belirterek, meslektaşları adına Vali Düzgün’e teşekkür etti.

Vali Düzgün, ziyaret programının sonunda,  il genelinde görev yapan gazetecilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

vali gazeteciler makam (1) [640x480] vali gazeteciler makam (2) [640x480] vali gazeteciler makam (3) [640x480]

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın