TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA ESTETİK DURUMU

Türkiye’de yılda 50 bin kadar estetik operasyon yapılıyor. 2011 itibarıyla yaklaşık 650 milyon liralık bir hacim… İstatistiklere göre en çok burun düzelttiriliyor. Ancak bölgeden bölgeye estetik operasyon tercihleri ve yoğunluğu farklılık gösteriyor. Birazdan görüşlerini okuyacağınız “estetik, plastik ve rekonstrüktif” cerrahlara göre bu farklılığın nedenleri arasında coğrafya ve beslenme alışkanlıkları gibi fiziksel sebepler olduğu kadar, değişen değer yargıları ve hayata bakış açısı da var.
MARMARA
Liposuction ve meme büyütme Op. Dr. Deniz Küçükkaya, bu bölgede erkeklerin saç ekimi, kadınların botoks ve dolguya rağbet ettiğini söylüyor. Ev hanımlarının artık altın değil estetik günü düzenlediklerini, toplanan parayla ameliyat maliyetinin çıkarıldığını belirten Küçükkaya, iş kadınlarının öğle arasında botoks yaptırdığını vurguluyor. Son günlerde büyük meme isteyenlerin sayısı da artmış. Prof. Dr. Onur Erol’a göreyse hastalar doğallıktan yana, ancak bilinçsiz bir grup abartılı operasyonlar yaptırıyor. Erol, “Basen ve bacaklara liposuction, burun ve meme en çok yaptırılan uygulama” diyor.
GÜNEYDOĞU ANADOLU
Öncelik zayıflama operasyonlarında Kebaplarıyla ünlü bölgede obezitenin artması insanları estetik operasyonlara yöneltiyor. Op. Dr. Yakup Sarıgüney “Dünyanın mutfağıyla ünlü bir bölgesinde liposuction, karın germe ve meme küçültme gibi ameliyatların çok fazla yapılması doğaldır” diyor. Op. Dr. Mehmet Mutaf ise jinekomasti denilen, erkekte kadın tipi meme büyümesinin Türkiye’de yüzde 50’nin üzerinde olduğuna dikkat çekiyor.
KARADENİZ
Önce burun, sonra meme ve saç Op. Dr. Umut Topal Türkiye’de en çok burun estetiğinin Karadeniz’de yaptırıldığını söylüyor. Burun ameliyatı yaptıranların yüzde 90’ı doğal burun istiyor, ameliyat için okulların tatil olduğu dönemleri bekliyorlar. Topal, burun ameliyatlarını kadınlarda meme büyütme, karın germe, yağ alma; erkeklerde ise saç ekiminin takip ettiğini belirtiyor. EGE Kulak estetiği Prof. Dr. Atay Atabey, daha çok liposuction ve meme operasyonu yaptırıldığını söylüyor. Karın ve yüz germe operasyonları ikinci sırayı alıyor. Kadın ve erkeklerde ortak talep burun ve gözkapağı estetiği, kepçe kulak ve yüz germe ameliyatları.
İÇ ANADOLU BÖLGESİ
10-15 yıl önceye dönmek istiyorlar En çok meme büyütme, küçültme ve dikleştirme operasyonlarının yaptırıldığı bölgede, ameliyat için tatil dönemleri tercih ediliyor. Cilt ve vücut germe gibi ameliyatsız uygulamalar için hafta sonları değerlendiriliyor. Op. Dr. Orhan Murat Özdemir “Hastalarım, estetik yaptırdıkları bakar bakmaz anlaşılsın istemiyor. Kendilerini 10-15 yıl öncesine götürecek vücut ve bedenler istiyorlar” diyor.
DOĞU ANADOLU
Yüz bölgesi operasyonları fazla Op. Dr. İdris Elmas, operasyon tercihlerinde coğrafi ve sosyokültürel farkların göz önünde bulundurulması gerektiğini söylüyor: “Doğu Anadolu’da yüz operasyonları fazla.” Erkeklerde burun, kulak operasyonları ve saç ekiminin revaçta olduğunu belirten Elmas, bazı hastaların gizlilik için akşam saatlerinde, ameliyat olduğunu vurguluyor.
AKDENİZ
Botoks ve dolgu revaçta Op. Dr. Beyhan Çakır, erkeklerde meme büyümesine bağlı operasyonların arttığını söylüyor. Peki kadınlarda durum ne? Çakır, “Kadınlarda meme küçültme ameliyatları, büyütme ameliyatlarına göre bir adım önde” diyor. Ancak peeling gibi cilt soyma yöntemleri pek uygulanamıyor. Zira güneşin etkili olduğu dönem diğerlerinden daha fazla ve bu da leke riskini artırıyor.
DÜNYADA ESTETİK
Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery) 2013 yılında dünya genelinde güzellik operasyonlarına ilişkin verileri açıkladı. Verilere göre, Dünya genelinde 23 milyon 500 bin kişi, güzelleşmek için bıçak altına yattı.
Güzellik operasyonu yaptıranların yüzde 87’sini kadınlar oluştururken, 3 milyon erkeğin de daha iyi görünmek amacıyla ameliyatı göze aldığı açıklandı. ISAPS verilerine göre en çok tercih edilen güzellik operasyonları arasında meme büyütme operasyonu ve yağ aldırma işlemleri başı çekerken, burun operasyonları, kırışıklıklar, yüz implantları ve saç nakli de sık yaptırılan operasyonlar arasında yer aldı.
Resmi verilere göre, 1 milyon 773 bin 584 kadın daha büyük göğüs için ameliyat yaptırdı. 1 milyon 614 bin 31 kişi yağ aldırırken, 954 bin 423 kişi ise, daha güzel bir burun için ameliyatı tercih etti. Erkekler arasında en çok yaptırılan güzellik operasyonları daha çok burun ve kulak bölgelerinde bulunurken, daha büyük penis için ameliyat olanlar da bulunuyor.
ABD ve Brezilya’nın özellikle meme büyütme operasyonlarında başı çektiği Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği verilerine göre, Alman erkekleri penis büyütme operasyonlarında en önde geliyor. Dünya genelinde yapılan 15 bin 414 penis büyütme işleminin beşte birini Alman erkekleri yaptırmış. Daha büyük bir penise sahip olmak için operasyon yaptıran Alman erkeklerin sayısının 2 bin 786 olduğu açıklandı.
Dünya genelinde en çok güzellik operasyonu yaptıran ülkeler ve yüzdeleri şöyle:
* ABD; 3.996.631- (17)
* BREZİLYA; 2.141.257- (9.1)
* MEKSİKA; 884.353- (3.8)
* ALMANYA; 654.115- (2.8)
* İSPANYA; 447.177 (1.9)

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Kültür-sanat, magazin-yaşam haberleri (29.12.2021)

“Bir Gün Değil, Her Gün 3 Aralık” etkinliği düzenlendi Erciyes Üniversitesi Engelsiz Kampüs Birimi ve …

Bir cevap yazın