TÜRKİYE YOLSUZLUKTA KAÇINCI SIRADA

Türkiye, yolsuzlukların en az olduğu üçüncü ülke oldu. Uluslararası danışmanlık şirketi Pricewaterhouse tarafından hazırlanan ‘Küresel Ekonomik Suç’ konulu anket ve rapordan derlenen bilgiye göre, Türkiye’de yolsuzluk yüzde 15 düzeyinde bulunuyor. Bu rakama göre Türkiye, referandumla minareye getirdiği yasakla gündeme gelen ve büyük tepki çeken İsviçre’nin bile altında yer aldı. İsviçre yüzde 17’lik yolsuzluk oranıyla en az yolsuzluğun yapıldığı 7’nci ülke olurken, yolsuzluk düzeyinin yüzde 10 olduğu Japonya birinci oldu. En az yolsuzluğun görüldüğü ülkeleri Japonya’dan sonra Hong Kong ile Türkiye izlerken Türkiye’nin, ekonomisini kayıt altına almaya yönelik çalışmalarıyla, son yıllarda gerçekleştirdiği yolsuzluklarla mücadele çerçevesindeki yapısal reformların da yolsuzlukların azalmasında etkili olduğu belirtildi. Türkiye’nin, yüzde 15 oranındaki yolsuzluk oranıyla, yüzde 30 olan dünya ortalamasının çok altında olduğuna dikkat çekilen raporda, yolsuzluğun, yüzde 20’nin altında olduğu ülkeler arasında, İsveç, Singapur, Finlandiya ve Romanya gibi ülkeler de bulunuyor.

KRİZDE ARTIŞ OLDU

Yolsuzluğun en çok bulunduğu ülkelerin arasında ise birinci sıradaki Rusya’yı, Güney Afrika, Kenya, Kanada, Meksika, Ukrayna, İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkeleri izliyor. Raporda, beyaz yakalılar arasında gittikçe artış gösteren yolsuzluk, mevcut mali krizin de önemli bir sebebi olduğu gibi, kriz esnasında da yolsuzluklar artış gösterdi. Bir ülkeye yatırım yapacak olan yatırımcıların, yatırım yapılacak ülkenin yolsuzluk düzeyine baktığının belirtildiği raporda, bu çerçevede, yabancı yatırımcıların, Rusya’daki yolsuzluktan çekindikleri kaydedildi.

RÜŞVET İLK SIRADA

Kriz döneminde birçok kuruluşun yolsuzluk sarmalına girdiği belirtilirken, en yaygın yolsuzluğun da rüşvet olduğu vurgulandı. Ankete katılanların yüzde 40’ı, yolsuzlukların, küresel mali koşulların kötüleşmesinden dolayı artış gösterdiğini belirtirken, ankete katılanların yüzde 62’si de, son 12 ay içindeki mali performansın da azalış gösterdiğine dikkat çektiler. Rapora göre, şirketlerin üçte biri, son 12 ay içinde ekonomik suç sarmalına düştüler. • AA

Krizde yolsuzluk arttı Rusya zirveye oturdu

Yolsuzluk listesinin başında Rusya yer alırken, bu ülkede yolsuzlukların her geçen yıl daha da artış gösterdiği belirtildi. Yüzde 71 oranındaki yolsuzluk düzeyi ile birinci sırada yer alan Rusya’da, küresel mali kriz ile birlikte son iki yılda yolsuzluğun daha da artış gösterdiği vurgulandı. Küresel yolsuzluk oranı ortalamasının yüzde 30 olarak kabul edildiği raporda, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki yolsuzluk yüzde 34 düzeyinde bulunuyor. Brezilya, Çin ve Hindistan gibi hızlı gelişen ülkelerdeki ortalama yolsuzluk düzeyi de yüzde 34 olarak belirtiliyor.

Şampiyon Rusya

Ülke Yolsuzluk düzeyi (%)

Rusya 71

Güney Afrika 62

Kenya 57

Kanada 56

Meksika 51

Ukrayna 45

İngiltere 43

Yeni Zelanda 42

Avustralya 40

En temiz Japonya

Ülke Yolsuzluk düzeyi (%)

Japonya 10

Hong Kong 13

Türkiye 15

Hollanda 15

Romanya 16

Finlandiya 17

İsviçre 17

Endonezya 18

Hindistan 18

Singapur 18

İsveç 19

İtalya 19

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Avrupa Birliği hassas durumdaki mültecilere yeni destek sağlıyor

UNHCR, Avrupa Birliği’nin Sivil Koruma ve İnsani Yardım Birimi aracılığıyla, uluslararası koruma ihtiyacı içindeki kişilerin …