TÜRKİYE EV TEKSTİLİNE YÖN VERİYOR…

Ev tekstili sektörünün önemli bir organizasyonu olarak kabul gören Heimtextil İndia 2014’e, Türkiye damga vurdu. Yabancı katılımcı olarak sadece Türkiye’nin yer aldığı fuara, ülkemizden ev tekstili sektöründe faaliyet gösteren 11 firma katıldı.

Milli katılımı Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından organize edilen fuara, Türkiye’den Akarca Tekstil, Aydın Tekstil, Birce Tekstil, Burkay Tekstil, Dina Vanelli Tekstil, Elvin Tekstil, Genel Tekstil, Gökyıldız Tekstil, Güleser Tekstil, Teksko Tekstil, Verona Ev Tekstil firmaları katıldı.

Heimtextil İndia Uluslararası Ev ve Kontrat Tekstilleri Fuarı, üreticiler, tasarımcılar, sektör profesyonelleri ve ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.

UTİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Nuri Canik, geçtiğimiz seneyi yaklaşık olarak 350 milyon dolar mekan tekstili ithalatıyla kapatan Hindistan’da Türkiye’nheimtextil india  (1) [640x480] heimtextil india  (2) [640x480] heimtextil india  (3) [640x480] heimtextil india  (4) [640x480]in pazar payının yüzde 1, Çin’in payının ise yüzde 70’lerde olduğunu ifade ederek, bu durumun ülkemiz için üst segment ürünlerde çeşitli fırsatlar sunduğunu da sözlerine ekledi.

Türkiye, ev tekstilinde öncü konumda…

Türkiye’nin 3 milyar dolar yıllık ihracat ile Avrupa’nın en büyük ev tekstili ihracatçısı konumunda olduğunu dile getiren Canik, Türkiye ev tekstil sektörünün dünya pazarında yüzde 5 paya sahip olduğunu belirterek, “Dünyada ev tekstili dendiğinde de artık akla ilk gelen ülkelerin başında Türkiye yer almaktadır. Tekstil sektörümüz, ürettiği katma değer ve gösterdiği ihracat performansıyla Türk ekonomisinin en önemli rekabet avantajlarından birisidir. Türkiye ev tekstil sektörü, tasarımları ve önemli markalarıyla dünyadaki pazar payını büyütmeye devam edecektir” dedi.

Canik, Fuarın, Hindistan’da satınalma sezonunun en yoğun olduğu dönemde düzenlenmesi sayesinde geniş alıcı kitlelerine ulaşabildiklerini, perakendecilerin yoğun olarak ziyaret ettiği fuarın cut-length ihracatı açısından önemli olduğunu vurguladı.

Mobilya kumaşlarından, perdeye; nakış tasarımlarından, termal baskılara; yastıktan, yatak takımına, duvar kâğıdından, halıya; mutfaktan, banyo tekstili ürünlerine kadar ev tekstilinin her yönüyle yansıtıldığı Heimtextil Fuarının, Türkiye ev tekstil sektörünün dünya ile buluşma noktaları arasında önemli yerlerden biri olduğunu söyleyen Canik, Heimtextil India Fuarı’nın kumaş ve bitmiş tekstil ürünleri için bir kaynak olanağı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

Ataş: AKP, yazlık kışlık saraylar yapmayı bırakıp üreticinin sorunlarını çözmelidir

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları her geçen gün yükselmektedir. …