“Türkiye engelliler meclisine doğru projesi’ Kayseri’de

Engelliler Konfederasyonu’nun 52 ilde Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle yürütmekte olduğu ‘Aktif yurttaşlık hakkımızdır Türkiye engelliler meclisine doğru projesi’ kapsamında düzenlenen yerel toplantılar kapsamında 43 ilde gerçekleştirilen projenin son durağı şehrimiz oldu.

Proje hakkında konuşan Engelliler Konfederasyonu Başkanı Selen Doğan, “İl Engelli meclislerimizden temsilciler 2020 yılında Ankara’da bir araya gelerek, ‘Türkiye engelliler meclisini’ oluşturacak. Bu meclis, çocuk, kadın, genç ve yaşlı engellilerin haklarını savunmak ve geliştirmek için bir baskı gücü olacak. Engelliler Konfederasyonu bu projeyle gençlerin, kadınların, yaşlıların ve çocukların engelli hakları savunusuna katılımını teşvik etmeyi, engelli örgütleri arasında iletişim ve işbirliği olanaklarını genişletmeyi, engelliliğe ve süreğen  hastalıklara dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Engelliler Konfederasyonu’nun 52 ilde Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle yürütmekte olduğu “Aktif Yurttaşlık Hakkımızdır: ‘Türkiye Engelliler Meclisi’ne Doğru” projesi kapsamında düzenlenen yerel toplantılar geçtiğimiz yılın ekim ayında başladı. Şimdiye kadar 43 ilde il engelli meclislerini oluşturduk ve bu meclisler çalışmalarına başladı. Bugünkü durağımız, Kayseri.

 Proje, Türkiye’de engellilik ve süreğen hastalıklar alanlarında çalışan sivil toplum örgütleri arasında sürdürülebilir diyalog ve savunuculuk temelli bir ağ kurmayı amaçlıyor. Engelli hakları hareketinin deneyimli isimlerinin moderatörlüğünü üstlendiği yerel toplantılar dizisi her ilde, çeşitli engel gruplarından sivil toplum örgütlerini bir araya getiriyor, işbirliği zemini yaratıyor. Bu toplantıların sonucunda illerin her birinde, engelli hakları mücadelesi yürüten sivil toplum örgütlerinin katılımıyla İl Engelli Meclisleri kuruluyor. Bu yerel meclislere, üniversitelerde, barolarda ve belediyelerde engellilik alanında çalışmalar yapan uzmanların yanı sıra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri de katılıyor.

 İl Engelli Meclisleri şu illerde kuruldu: Konya, Eskişehir, Nevşehir, İstanbul, Bursa, Balıkesir, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Antalya, Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Isparta, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Batman, Van, Erzurum, Elazığ, Ağrı, Kars, Bingöl, Erzincan, Tunceli, Samsun, Çorum, Amasya, Sinop, Artvin ve Zonguldak. Kayseri’de bugün bu listeye eklenecek ve devamında Sivas, Ankara, Niğde, Trabzon, Ordu, Karabük, Kocaeli ve Sakarya’da da il engelli meclislerini kurarak mayıs ayı içerisinde 52 ilde meclis oluşturma sürecini tamamlayacağız. Hemen ardından bu illerdeki meclislerimize yönelik; ‘uluslararası sözleşmeler’, ‘kaynak geliştirme’, ‘savunuculuk’, ‘izleme’, ‘gönüllü yönetimi’ ve ‘medya’ konularında eğitimler başlayacak. Bu proje kapsamında ayrıca, projeleriyle başvuran ve bağımsız bir seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda finale kalan sekiz sivil toplum örgütüne fon sağlanacak.

İl Engelli Meclislerimizden temsilciler 2020 yılında Ankara’da bir araya gelerek “Türkiye Engelliler Meclisi”ni oluşturacak. Bu meclis; çocuk, kadın, genç ve yaşlı engellilerin haklarını savunmak ve geliştirmek için bir baskı gücü olacak. Engelliler Konfederasyonu bu projeyle gençlerin, kadınların, yaşlıların ve çocukların engelli hakları savunusuna katılımını teşvik etmeyi, engelli örgütleri arasında iletişim ve işbirliği olanaklarını genişletmeyi, engelliliğe ve süreğen hastalıklara dikkat çekmeyi amaçlıyor.