TÜRKİYE 220 UYGUR’U ÜLKEMİZE GETİRME GÜCÜNE SAHİP

Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Erkin Beğ Uygurtürk yaptığı açıklama ile geçtiğimiz günlerde Tayland’da dağlık arazideki gizli kampta yakalanan mültecilerin Çin zulmünden kaçan Uygur Türklerinin olduğunu söyledi.

Uygurtürk, açıklamasında Tayland’da önceki gün gizli bir kampta Türk olduğu iddia edilen 200 mültecinin yakalanmasının ardından Malezya’nın kuzeyinde de yasa dışı yollardan ülkeye girmeye çalışan ve Türk olduğu iddia edilen 62 kişinin daha gözaltına alındığını ifade ederek, Türkiye’nin harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.  Doğu Türkistan’da yaşanan zulmün bir ilk olmadığını belirten Uygurtürk, “Çin’in sıkıyönetimi altında dini ve kültürel varlığını devam ettirmeye çalışan Doğu Türkistan’da yalnızca geçtiğimiz yıl 100’den fazla kişi öldürüldü. Çin halkı ile aynı haklara sahip olmayan Uygurlar, ekonomik fırsatlardan mahrum olduğu gibi, dini kıyafetlerle kamu alanlarına giremiyor, devlet hizmeti alamıyor. Başka ülkelere kaçmaya çalışırken yakalanan Uygurların en büyük korkusu Çin’e iade edilmek. 2009 yılında Kamboçya 20 Uygur’u, BM’nin ve uluslararası insan hakları örgütlerinin uyarılarına rağmen Çin’e geri göndermişti. Neden iade edilmekten korkmakta diye sorduğumuz da ise Çin yönetiminin bu insanları idam etmesidir. Tüm insan haklarının ihlal edildiği Doğu Türkistan’da yaşanan bu sıkıntılar elbette ülkemizin bağımsızlığı ile son bulacak. Bu inançla inşallah Türk Hükümeti’nin yanı başımızda yaşanan Suriye iç savaşında 1 milyon Suriyeliyi Türkiye’ye getirme ve kamplara alması, 220 Uygur Türk’ünü de ülkemize getirebilmek adına bizleri umutlandırmaktadır. Türkiye’nin buna gücü ve imkanı var” dedi.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın