TÜBİTAK PROJE OLİMPİYATLARINDA KILIÇASLAN VE YELKENOĞLU LİSELERİNE 5 ALTIN MADALYA

Kayseri Kılıçaslan Eğitim Kurumları bünyesinde yer alan Kılıçaslan ve Yelkenoğlu Liseleri’nin bilimsel projelerinden 5’i Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBITAK) Proje Yarışması’nda bölge birinciliği elde ederek altın madalya aldı.

TÜBİTAK tarafından genç bilim adamı yetiştirmek amacıyla bu yıl 45’incisi düzenlenen Orta Öğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın ödül töreni Melikşah Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yapıldı. KayseriSivasNevşehirKırşehirNiğdeYozgat ve Aksaray’ın dahil olduğu bölgeden katılan projeler, dört günlük serginin ardından jüri üyelerinin değerlendirmesine tabi oldu.

Bölgeden 15 birincinin belirlendiği proje yarışmasında Kılıçaslan ve Yelkenoğlu Liseleri’nin 5 projesi birinci, bir projesi ikinci bir projesi de üçüncü oldu. Öğrencilerden Enes Keleştemur ve Semih Köksal’ın ‘Mentha Pulegıum Bitkisinin LNCAP Üzerine Etkisi’, Emre Akkan ve Hakan Aydoğan’ın ‘Tarımcıl Hexacopter’i, Ahmet Şaşar’ın  ‘Kayseri’de Oturma Kültürünün Toplum Hayatına Yansıması’,  Dilara Nur Doğan ve Güldeste Bekar’ın ‘Bana Açıyı Söyle Sana Enlemini Söyleyeyim’i,  Rüveyda Güven ve Zeynep Büşra İnbaşı’nın ‘Osmanlı Döneminde Kayseri Güherçile Fabrikası’ projeleri birinci olarak altın madalya kazandı. Yarışmada İrem Sena Bayrak’ın ‘Şehir Algoritması’ gümüş madalya; Merve Gürbüz ve Nurbanu Karakaya’nın ‘İpek Yolunun Mahsun Ülkesi Doğu Türkistan‘ı isimli projesi de bronz madalya kazandı.

Öğrencilere sertifikaları ve para ödülleri, Kayseri Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Mat, TÜBİTAK Koordinatörü Prof. Dr. Tankut Yalçınöz,  Melikşah Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı Hacı Boydak ve diğer davetliler tarafından verildi. Birinci olan öğrenciler 3 bin lira ödül kazanırken; danışman öğretmenleri de  ödüllendirildi.

Kılıçaslan Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ali Köksal, bilimsel düşünmenin ve proje hazırlamanın okullarında bir gelenek haline gelmesiyle birlikte öğrencilerin hem TÜBITAK hem diğer kurumlar tarafından organize edilen yarışmalara çok sayıda projeyle iştirak ettiğini ifade etti. Köksal:”Özverili çalışmaları ve araştırmaları neticesinde 5 altın bir gümüş bir de bronz madalya kazanan öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerini tebrik ediyorum, öğrencilerime Türkiye’yi yurt dışında temsil etmek amacıyla Ankara’da düzenlenecek Türkiye finallerinde de başarılar diliyorum.” dedi. 

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın