Ana Sayfa / Haberler / Gündem / TSK et ihtiyacını ESK’dan karşılayacak

TSK et ihtiyacını ESK’dan karşılayacak

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) erzak tedarikinde konsept değişikliğine gidildiğini, 2018’den itibaren ihtiyaçların öncelikle kamu kurumlarından temin edileceğini açıkladı. Bakan, et ihtiyacının Et ve Süt Kurumu’ndan (ESK) karşılanacağını söyledi, ancak vatandaşa ucuz et için ithalat yapan ESK’nın yüz binlerce asker için gerekli etleri nasıl tedarik edeceği merak konusu oldu.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Akaryakıt İkmal ve NATO Pol Tesisleri İşletmesi Başkanlığının 2018 yılı bütçesinin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinde çeşitli konuların yanı sıra son dönemde zehirlenmeler ile gündemde olan askerin gıda ihtiyacının temini konusunda da açıklamalarda bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyacı olan yiyecek, malzeme ve erzak tedariki konularıyla alakalı önemli bir konsept değişikliğine gidildiğini belirten Canikli, şunları söyledi:

“Bu konularda zaman zaman kamuoyuna da yansıyan bazı sıkıntılar yaşandığını hep birlikte biliyoruz. 2018’den itibaren bütün tedarik ihtiyacımızı öncelikle kamu kurumları ve kamu kurumu özelliği olan kuruluşlarından temin edeceğiz. Üretimi kamu kurumlarınca yapılan mallarda kamu tercih edilecek, zorunlu olarak özel sektörden alımda ise sadece; bilinen, kalite ve kurumsal ciddiyet konusunda kendini ispat etmiş üreticiler davet edilecek.

Et ve et ürünlerinin tamamını Et ve Süt Kurumu’ndan satın alacağız. Onlarda fiyat belli zaten, kalitede herhangi bir sıkıntı söz konusu değil.

Tahıl ürünlerimizin tamamını, pirinç, bulgur, yeşil mercimek, fasulye, nohut, hepsini Tarım Kredi Kooperatifinden sağlayacağız. Zeytinyağı, siyah zeytin, kuru inciri Marmarabirlik ve TARİŞ’ten, ayçiçek yağını Trakya Birlik’ten, çayı ÇAYKUR’dan, baharatları Adalet Bakanlığı cezaevleri iş yurtlarından karşılayacağız. Kamuca üretilmeyen ürünlerde ise rafta ürünü olan 6-7 büyük firmayı çağıracağız.”

Canikli’nin bu açıklaması, Türkiye’nin kırmızı et üretimindeki açığı dolayısıyla vatandaşa ucuz et yedirmek amacıyla et ithal eden ve iki market zincirinde tüketiciye kısıtlı miktarlarda kuşbaşı et ve kıyma satan ESK’nın, NATO’da en büyük ordulardan birisi konumundaki TSK’nın ihtiyacı olan etleri nasıl tedarik edeceği sorusu gündeme geldi. ESK’nın askerin et ihtiyacı için ithalatı artırmaktan başka bir çözüm yolu ise şimdilik görünmüyor.(Gıda hattı)

Göz Atabilirsiniz.

Egzoz Gazı Emisyon pulu ve ruhsatları kaldırıldı, ölçümlere devam

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan yönetmelik ile egzoz gazı emisyon pulu ve ruhsatı kullanımı sona …