TIP BAYRAMI KUTLANDI

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Erciyes Üniversitesi ve Tabip Odası ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen “14 Mart Tıp Bayramı” Kutlama Programı’na katılarak, sağlık çalışanlarının bayramını kutladı.

Vali Düzgün, programın düzenlendiği Sabancı Kültür Sitesi’ne gelişinde, Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tümgeneral Ali Demiral, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Gödekmerdan, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya ve Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Suat Öktem ile diğer ilgililer tarafından karşılandı.

Vali Düzgün, yaptığı konuşmada, 14 Mart 1827 yılında ilk modern tıp okulunun açılmasıyla 14 Mart Tıp Bayramı’nın kutlanmaya başlandığını hatırlatarak, aslında bu toprakların ilk Tıp Fakültesi ve Hastanesi olarak bilinen Gevher Nesibe Şifahane’sine ev sahipliği yaptığını ve bu durumun Kayseri’yi bu alanda daha önemli hale getirdiğini söyledi.

Gece gündüz demeden fedakârca çalışan sağlık çalışanlarının tıp bayramını kutlayan Vali Düzgün, doğum öncesinden başlayıp ölünceye kadar devam eden süreçte sağlık çalışanlarına ihtiyaç duyulduğunu ve bu nedenle sağlık hizmetlerinin güvenlik ve eğitim gibi öncelikli konular arasında yer aldığını kaydetti.

Kayseri’nin sağlık açısından giderek daha önemli hale geldiğini ve bu alanda yürütülen hizmetlerin kalitesinin arttığını ifade eden Vali Düzgün, şöyle devam etti:

“Acil servis hizmetlerimizin de gerek kazalarda gerekse hastalık durumunda vatandaşlarımıza ulaşımı konusunda Kayseri gerçekten iyi bir noktadadır. Bu konuda ölçü kabul edilen ilk 10 dakika içerisinde hastaya ulaşma bakımından yüzde 92’lik bir orana ulaşmış durumdayız. Çağrıların yüzde 92’sine ilk 10 dakika içerisinde ulaşılabiliyor olması memnuniyet verici bir durum. Aslında bu ilk 10 dakikanın ilk 3-4 dakikası içerisinde birçok hastaya ulaşılıyor. Hava ambulansı hizmetlerinden de 2013 yılı içerisinde 121 vatandaşımız faydalanmıştır.”

Vali Düzgün, her meslek grubunda olduğu gibi sağlık çalışanlarının da kimi zaman sorunlarla karşılaşabileceğini belirterek, bu sorunların çözülemeyecek sorunlar olmadığını dile getirdi.

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer de, “sağlıkta dönüşüm çalışmaları kapsamında hem sağlık hizmetlerinin daha kaliteli hale getirildiğini hem de vatandaş memnuniyetinin arttığını söyledi.

Kendisinin de doktor olduğunu, asistanlık dönemlerinden beri yaşanan sıkıntıları çok iyi bildiğini ifade eden Tamer, “Sağlık çalışanlarımızın mecliste sesi olmaya devam edeceğim. Her sorununuzu gündeme getirip çözüm yolları için mücadele edeceğim. Sağlık çalışanlarının durumlarının daha iyi hale getirilmesi için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ise, geçmişe bakıldığında bugün gelinen noktanın sevindirici olduğunu belirtti.

Keleştemur, “Geriye doğru baktığınız zaman son 100 yılda önemli problemleri özellikle bulaşıcı hastalıklarla ilgili problemlerin büyük ölçüde çözüldüğünü görüyoruz. Artık, batı toplumunun yaşadığı sağlık sorunlarının benzerlerini yaşamaya başladık. Örneğin, Aşı programları sayesinde son bir kaç yılda kızamık hastalığı dâhil neredeyse pek çok hastalık ortadan kalkmış durumdadır” dedi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Güven de, sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında, sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirdi.

 

Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Suat Öktem ise, doktorların yaşadığı sıkıntıları dile getirdiği konuşmasında, “”Bilindiği gibi toplumlar için doktorlar önemlidir. Yaşadığınız toplumda herhangi bir kuruma işiniz düşmeden belki bir ömür geçirebilirsiniz ama hayatınızın herhangi bir anında yaşamak veya daha kaliteli yaşamak için bir doktora ihtiyacınız olabilmektedir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Vali Düzgün, Sağlık Bakanlığı tarafından Kayseri’de “Yılın Doktoru” seçilen Doç. Dr. Yasemin Altuner Torun ile bir sağlık grubu tarafından “Yılın Bilim Adamı” unvanına layık görülen Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur’a ödüllerini verdi.

Ayrıca, Gevher Nesibe Teşvik Ödülleri ile en çok ulusal ve uluslararası yayın yapan öğretim üyelerine ve spor şöleninde dereceye giren doktorlara törenle ödül ve kupaları verildi.

 

 

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın