Tape fotoğraflar, kullanıcıların internet kotalarını doldurdu

zİnternette yayınlanan ses kayıtları (tape) ve photoshop’lu fotoğraflar, kullanıcıların internet kotalarını doldurdu.

Günde sadece 2 nin dinlenmesiyle aylık 1 GB’lık dolarken, bu işe en çok internet servis sağlayıcıları sevindi. Tüketiciler sıkıntılarını yine sosyal ağlarda paylaşıyor.

17 Aralık’tan sonra yaşanan gelişmelerle birlikte tüketicilerin hem ev hem ‘cep’ten kullandıkları aylık internet paketleri (kota) ‘tape’lerle dolmaya başlarken internet kullanımı da Türkiye genelinde en az 2 kat arttı. Online video sitelerinde yayınlanan ses kayıtları (tape), sosyal ağlarda paylaşılan ‘photoshop’lu fotoğraflar (caps) derken kullanıcılar, internet kotalarını hızla eriyip bitiriyor. Bu durum da en çok internet servisi veren şirketlere yaradı. Günde milyonlarca kullanıcıya ulaşan tapeler ve photoshop’lu fotoğraflar, kullanıcıların bir günde bile yüzlerce megabyte harcamasına neden oluyor. Böylece 17 Aralık öncesi yeten kota paketleri artık kullanıcılara yetmeyerek internet servisi aldıkları şirketlerden ek paket almasına neden oluyor.

PARMAKLAR AYRILMIYOR

Tapeler ve sosyal ağlardan takip edilmesi özellikle mobil operatörlerin yüzünü güldürüyor. Bunun en büyük sebebi ise kullanıcıların sosyal ağları ve online video sitelerini her an takip etmeyi istemesinden kaynaklanıyor. Online video paylaşım sitesi ‘YouTube’ başta olmak üzere web sitelerine yüklenen videolar sosyal ağlar aracılığıyla paylaşılıyor. Bu yüzden internet kullanıcılarının parmakları Twitter veya Facebook’tan ayrılmıyor. Tapeler yayınlandığında ise kullanıcılar, online video sitelerini ziyaret ederek tapeleri dinliyor. Bunun faturası da kullanıcılara çıkıyor.

1 TAPE 30 KURUŞ

Çünkü ortalama 5 dakikalık bir tapeyi dinlemek kullanıcıların kotasından 15 megabyte harcamasını sağlıyor. Bu da günde en az 2 tape dinleyen bir kullanıcının 1 GB’lık kotasının bitmesine yol açıyor. Eğer kota biterse her bir ses kaydınının dinlemesi internet kullanıcına yaklaşık 30 kuruşa mal oluyor. Son dönemde onlarca ses kaydı ve sosyal ağlarda geçirilen saatler dikkate alındığında ev veya mobil internet kotasının ay sonunu göremeden bitiyor. Bu da internet servis sağlayıcıları ve mobil operatörlerin kazancını önemli ölçüde arttırıyor.

‘Twitter’da 15 dakika 10 kuruş

TAPE yorumlarını takip etmek için kullanılan sosyal ağlar da hiç masum değil. Sosyal ağ uygulamarını bir kez açmak megabyte’ların harcanmasını sağlaya-biliyor. Örneğin, Twitter’da 15 dakika haber akışını incelemek 5 megabyte yani 10 kuruş değerinde veri harcıyor.

Sosyal ağdan şikayetler

Tüm zamanını internet üzerinden gelişmeleri takip ederek geçiren Türk halkı, kotaların dolması sıkıntısını da yine sosyal ağlardan paylaştı. Birçok tüketici yüksek faturadan şikayet ederken, dinlemek zorunda kaldığı uzun süren ses kayıtlarını eleştirdi.

Çözüm yolu sınırlama

Ek kota paketlerine rağmen faturalar kabarmaya devam ediyorsa ilk akla gelen çözümlerden biri telefonların internet sınırlama özelliği. Akıllı telefonlarda veya tablet bilgisayarlarda bulunan işletim sisteminin ayarlar kısmından uygulamalara veri sınırlaması getirilebiliyor. Buna ek olarak uygulama mağazalarında veri kısıtlaması yapabilecek birçok uygulama bulunuyor. Öte yandan diğer bir çözüm yolu ise kablosuz internet (Wi-Fi). Tape dinlemek isteyenler, restoran veya kafe gibi yerlerdeki Wi-Fi ağlarına bağlanarak faturaların kabarmasını engelleyebilir.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın