Ana Sayfa / Haberler / Politika / Taner Yıldız: İnsanlık, sınav kağıdına kötü cevaplar vermiştir

Taner Yıldız: İnsanlık, sınav kağıdına kötü cevaplar vermiştir

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı ve AK Parti Kayseri milletvekili adayı Taner Yıldız, dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan dramlara sessiz kaldığını belirterek, “İnsanlık, önüne konulan sınav kağıdını, cevapsız bırakmıştır. Hatta yalnızca cevapsız bırakmakla kalmayıp, aynı zamanda kötü cevaplar vermiştir” dedi.

Eski bakan Yıldız, T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Dairesi Başkanlığı ile Medeniyetin Burçları Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği bayramlaşma programına katıldı. Programda, AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve Kayseri Milletvekili adayı Mustafa Elitaş, Kayseri Milletvekili Havva Talay Çalış, AK Parti Kayseri milletvekili adayları İsmail Karayel, Kerim Can Gökalp ve Avşar Aslan da yer aldı. Programda konuşan Taner Yıldız, “Biz insanı severiz, Yaratan’dan dolayı. Yaratılanı severiz, Cenab-ı Hak’tan ötürü. O yüzden hepimiz biriz, beraberiz ve kardeşiz. Herbirimizin görevleri, sorumlulukları farklı ama buna rağmen, hepimizin tek bir amacı var. Bizi yaratan Allah’a kulluk vazifemizi yaparken, aynı zamanda insani görevimizi de yerine getirmek” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, Ortadoğu’da ve diğer İslam ülkelerinde yaşanan dramlara, insanlığın sessiz kaldığını belirten Yıldız, şunları kaydetti; “Eğer Kobanili Aylan’a, 3 yaşındaki Aylan’a bütün insanlık adına şahitlik yapıyorsak, eğer Filistinli 18 yaşındaki Hudeyl’e yapılanları hep birlikte izliyorsak, bizim yapacağımız çok fazla işin olduğunu bilmemiz lazım. Bugün insanlığın bir fok balığına, karaya vurmuş bir balinaya göstermiş olduğu hassasiyetin yüzde 1’ini bu coğrafyada bulunan Suriyeli, Iraklı bütün Müslüman, Hıristiyan ama insanlığı temsil eden hangi vatandaş olursa olsun, ona göstermiş olsaydı, şu anda dünyanın bu insanlık utancı oluşmamış olurdu. Yalnızca kimyasal silah kullandığı için 1300 kişinin ölmesini hesaba çeken dünyanın 300 bin kişi öldüğünde ona karşı sorumluluğunu yerine getirmediğini gördük. İnsanlık burada kaybetmiştir. İnsanlık, önüne konulan sınav kağıdını, cevapsız bırakmıştır. Hatta yalnızca cevapsız bırakmakla kalmayıp, aynı zamanda kötü cevaplar vermiştir. İnsanlık bunu unutmayacaktır. İnsanlığın hicabı, insanlığın mahcubiyeti ve insanlığın utanç sayfasında kara leke olarak tarihe geçmiştir.”

Eski bakan Taner Yıldız, 115 farklı ülkeden Türkiye’ye gelerek Kayseri’de eğitim gören öğrencilere seslenirken, “Farklı yerlerde, farklı makamlarda görevlerinizi yaparken, mutlaka kalbinizde, gönlünüzde kardeşlik daima yeşersin, onun hiçbir zaman için gönlünüzden uzaklaşmasına müsaade etmeyin” dedi.

“Bizim aynı zamanda her bulunduğumuz ülkede, kendi ülkemizde yerli olan, milli olan ama uluslar arası arenaya çıktığımız zaman yine aynı şekilde hitap edebilen birer entelektüel yapıya sahip olmamız lazım” diyen Yıldız, “Ülkesini seven, terör tehdidine boyun eğmeyen bir yapıya sahip olacaksınız. Yerlilik dediğimiz, millilik dediğimiz budur. Terörün şu anda tek bir dili olmaktadır. O da insanlığı yok etmek üzere kuruludur. Bütün insani değerleri, dostluğu kardeşliği, yardımlaşmayı, birbirini sevmeyi, birbirine feda olmayı yok etmeye kuruludur terör. O yüzden hiçbir şeyin arkasına sığınmadan, hiçbir şeyin arkasına saklanmadan mutlaka teröre olan tavrınızı net olarak belirleyin ve yeklilikle milliliği kendi ülkeleriniz de dahil olmak üzere mutlaka yaygınlaştırın” öğüdünde bulundu.

AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve Kayseri Milletvekili adayı Mustafa Elitaş da, “Bundan önce Türkiye yurtdışına öğrenci göndermek üzere kurulan ve kurgulanan bir ülkeydi. Bugün hamd olsun, hem yurtdışı akraba topluluklar hem de İslam ülkelerinin öğrencileri artık Türkiye’de yetiştirilip eğitilir hale geldi. Dünyada yaşayan insanların Türkiye Cumhuriyeti toprakları içerisinde bir, beraber ve kardeş olma özellikleri bugün burada yaşatılmaya çalışılıyor” diye konuştu.

Kayseri Milletvekili Havva Talay Çalış ise, “Kurban bayramı, hazreti İbrahim’in Allah için çocuğunu adaması, hazreti İsmail’in de bunu, adanmışlığı kabul etmesi demektir. Yoksa bir et ve besin bayramı değildir. Burada Allah’a ulaşacak olan şey, etleri, canları değildir, Sadece oradaki takvadır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından davetliler ve 115 farklı ülkeden eğitim için Kayseri’ye gelen misafir öğrencilere, kurban etiyle yapılmış kavurma, pilav, salata, tatlı ve ayran ikram edildi.

Göz Atabilirsiniz.

AK Partililer Kayseri Lisesinde

Ak Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Melikgazi Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı …