SURİYELİ MİSAFİRLERLE İLGİLİ KOORDİNASYON TOPLANTISI

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, kentte bulunan Suriyeli misafirlerin sorunları ve çözüm önerilerini değerlendirmek amacıyla ilgili kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile Koordinasyon Toplantısı’nda bir araya geldi.

Vali Düzgün’ün başkanlığında, Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Vali Yardımcıları Haluk Tunçsu, Yasemin Özata Çetinkaya, Ali Candan ve Erkaya Yırık, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, ilgili kamu kurumlarının il müdürleri, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Vali Düzgün, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar sebebiyle kente gelen Suriyeli misafirlerin durumları ile ilgili genel bir değerlendirme yapmak ve alınacak tedbirleri belirlemek  amacıyla bir araya gelinmesini istediğini söyledi.

Bugüne kadar gerek kamu kurumları gerekse sivil toplum kuruluşlarının Suriyeli misafirlere destek olduğunu belirten Vali Düzgün,  özellikle kış koşullarının sorunsuz şekilde geçirilebilmesi için yakacak yardımı başta olmak üzere giyim ve gıda yardımlarının Suriyeli misafirlere ulaştırıldığını kaydetti.

Bu yardımların ulaştırılmasında emek sarfeden ve fedakârlık yapan Kayserililere ve yardım kuruluşlarına teşekkür eden Vali Düzgün, Suriye’deki iç karışıklığın ne zaman sona ereceğine ilişkin netlik olmadığı için misafirlerin ihtiyaçlarına ilişkin kapsamlı bir değerlendirme ve çalışma yapılmasına gerek duyulduğunu ifade ederek, bu nedenle Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu başkanlığında oluşturulan ekibin Suriyeli misafirlere yönelik çalışmaların koordinasyon içinde yürütülmesi için görev yapacağını ifade etti.

Suriye’deki durumun bir insanlık dramı olduğuna dikkati çeken Vali Düzgün, hiç kimsenin isteyerek kendi vatanını, toprağını, hatıralarının geçtiği memleketini, evini, işini terk ederek bir başka memlekete gitmeyeceğini vurguladı.

Toplantıya katılanlara, “Bu yaraları sarmak için sizlerle beraberiz” diyen Vali Düzgün, bu konuda Kayseri’nin son derece hamiyetperver ve yardımsever bir kent olduğunu söyledi.

Vali Düzgün, “Yapılan projelere ilave olarak düşündüğümüz bazı çalışmalar var. Her gelen Suriyeli aileye buradan kardeş aile bulmak yönünde Müftülüğümüz kanalıyla başlatılan çalışmalar sürdürülüyor. Bu proje ile onlarla dertleşmek, konuşmak, onlara yol göstermek ve ihtiyaçlarının karşılanmasında da destek olmak amacındayız” dedi.

Toplantıda, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, Kayseri’de 4 bin 50 civarında Suriyeli bulunduğunun değerlendirildiğini ifade etti.

İl Müftüsü Ali Maraşlıgil de “Kardeş Aile” çalışmasının henüz başında olmalarına karşın Suriyeli ailelere ayni ve nakdi yardımda bulunmak isteyen, barınmaları için evini bedelsiz olarak tahsis etmek isteyen pek çok kişinin kendilerine başvurduğunu ifade ederek, özellikle Eskişehir Bağları’nda yoğunlaşan Suriyeli misafirlerle ilgili olarak sadece onlara hizmet eden bir görevli tayin ettiklerini bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın ile toplantıya katılan sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin de bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdiği ve karşılıklı değerlendirmelerin yapıldığı Koordinasyon Toplantısı’nın sonunda, Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu’nun başkanlığında aralarında STK temsilcilerinin de bulunduğu her hafta toplanacak bir alt komisyon kurulması kararı da alındı.SURİYELİ  (1) [640x480] SURİYELİ  (2) [640x480] SURİYELİ  (3) [640x480] SURİYELİ  (4) [640x480]

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın