ŞOK DALGASI İLE TOPUK DİKENİ SORUNUNA ETKİN ÇÖZÜM

Sabahleyin yataktan kalktığınızda, attığınız ilk birkaç adımınız, ayak topuğunuz içinde, şiddetli ağrıya neden oluyorsa, bu topuk dikeni belirtisi olabilir.

Topuk dikeni sorununda kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan ESWT(şok dalgası) uygulaması hakkında açıklama yapan Acıbadem Kayseri Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Emin Dişli şunları söyledi:” ESWT Extracorporeal Shock Wave Therapy kelimelerinin ilk harflerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Vücut dışında uygulanan şok dalga tedavisi de denir. Vücut dışında oluşturulan bu ses dalgalarının vücudun istenilen bir bölgesine odaklanmasına ve dokularda iyileştirmeyi tetikleyen sağlıklı bir onarım yanıtı oluşturmaya dayanan bir tedavi şeklidir.

ESWT Nasıl Uygulanır? Kaç Seans Yapılır?

Teşhis edilen bölge işaretlenerek ultrason jeli sürülür. Uygulanan bölge ile ESWT başlığı arasında boşluk olmamasına dikkat edilir. Enerji seviyesi hastanın tolere edebileceği şekilde ayarlanır. Haftada bir seans şeklinde genelde 3-4 seans uygulanır.Tedavi sonrasında herhangi bir kısıtlama, ilaç ya da lokal buz uygulamasına genellikle gerek yoktur.

Hangi Hastalıklarda ESWT yapılır?

Topuk ağrısı (Topuk dikeni, plantar fasiit)

Dirsek ağrısı (Tenisçi dirseği, golfçü dirseği)

Omuz ağrısı (omuz kireçlenmesi, omuz tendiniti)

Diz ağrısı

Aşil Tendinitinde

Kaynama bozukluğu olan kırıklarda

Kimlere ve Hangi Bölgelere Uygulanmaz?

Uygulanacak bölgede enfeksiyon varsa uygulanmaz

Baş-Boyun ve sinirlere yakın bölgeye uygulanmaz

Kalp pili varsa uygulanmaz

Kanama bozukluğu varsa uygulanmaz

Tedavinin herhangi bir yan etkisi yoktur. Başarı oranını, doğru tanı ve deneyimli bir uzman tarafından yapılması arttırır. Başarı oranı en fazla topuk dikeninde olmakla beraber %70-80 civarındadır.”

 

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın