Sıfır atık projesi 50 bin öğrenciye ulaşacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde sürdürülen Sıfır Atık projesi kapsamında yeni bir eğitim programı hayata geçiriliyor.

Bakanlık internet sitesindeki habere göre; Okullarda Sıfır Atık Eğitim Projesi olarak yaşama geçirilecek olan çalışma kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TEMA Vakfı işbirliği ile bir protokol imzalandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve TEMA Vakfı tarafından imzalanan protokol ile ilk etapta 50 bin öğrenciye ulaşması amaçlanan proje ile doğal varlıkların korunması, çevre dostu tüketim alışkanlıklarının kazandırılması ve atık yönetimi ile ilgili konularda çocuklara farkındalık sağlanması hedefleniyor. Sıfır Atık Projesi, TEMA Vakfı gönüllüleri ve okul öğretmenlerinin işbirliğinde ilkokul öğrencilerine ulaşacak.

Söz konusu protokolün imza töreninde değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sebahattin Dökmeci, artan dünya nüfusunun tüketimi de artırdığını belirterek bu durumun doğal varlıklar üzerindeki baskının da yoğunlaşmasına neden olduğunu belirtti. Kaynakların verimli kullanımının önemine vurgu yapan Dökmeci, “Son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal olarak yaygınlaşıyor. Bakanlığımızın son dönemde yaptığı çalışmalarla atık konusunu bir sorun olmaktan ziyade, hammadde ve yeni ürünlere dönüşecek bir kaynak olarak görmeye başladık. Yaşanabilir çevre, marka şehirler ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Sıfır Atık Projesini başlattık” diye konuştu.

“GELECEK NESİLE TASARRUFU VE VERİMLİLİĞİ AKTARACAĞIZ”

Önümüzdeki dönemde Sıfır Atık uygulamasının tüm Türkiye’de yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini de açıklayan Genel Müdür Dökmeci, söz konusu sitemin yaygınlaştırılmasında eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinin önemine değindi. Dökmeci, “Bakanlığımızca yürütülen sıfır atık projesi ile atık oluşumunu azaltılacak, israfın önleyecek, atıkları kaynağında ayrı toplayarak geri dönüşüme kazandıracak ve ekonomiye katkı sağlayacağız. Bu noktada da çocuklarımızın ve gençlerimizin projeye katılım sağlaması uygulamaların gelecek nesillere taşınması açısından önem arz etmektedir. Şimdi de Milli Eğitim Bakanlığı ve TEMA Vakfı ile birlikte gelecek nesillere konunun önemini anlatabilmek için okullarda sıfır atık projesine başlıyoruz. Çocuklara israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını ve atıkların geri dönüştürülmesi sürecini anlatacağız. Kısacası gelecek nesile tasarrufu ve verimliliği aktaracağız” açıklamalarında bulundu.

“ÇALIŞMALAR ÜLKEMİZİN GELECEĞİNE DE HİZMET EDİYOR”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda düzenlenen imza töreninde açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak ise projenin tüm kademedeki öğrencilere ulaşacağını belirterek, “Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızı bugünden doğa bilinci ile yetiştirmemiz gerekiyor. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlayan Sıfır Atık Projesi kapsamında TEMA Vakfı’nın doğa eğitimi konusundaki deneyimiyle geliştirdiği Sıfır Atık Eğitim Projesi bu noktada çocuklarımızın bilinçlenmesi için önemli bir kazanım sağlayacaktır. Sıfır Atık Eğitim Projesi’ni okullarda öğretmenlerimiz ve TEMA Vakfı gönüllüleriyle birlikte uygulayacağız. Yapılan çalışmalar ülkemizin sadece bugününe değil, aynı zamanda geleceğine de hizmet ediyor” ifadelerini kullandı.

ANKARA’DA BAŞLAYIP TÜM TÜRKİYE’YE YAYILACAK

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, TEMA’nın il temsilcilikleri ve gönüllüler aracılığı ile Türkiye’nin farklı noktalarındaki okullarda doğa eğitim programlarını sürdürdüğünü belirtti. İmzalanan protokol ile Sıfır Atık Projesi’nin öğrencilere anlatılacağını kaydeden Ataç, projenin ilk etapta Ankara’da pilot olarak uygulanacağını daha sonra tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacağını dile getirdi. Ataç, “Doğal varlıklarımızı korumaya yönelik başlatılan Sıfır Atık projesini çok değerli görüyoruz. Bu önemli projeye biz de çocuklarımıza yönelik geliştirdiğimiz eğitim projemizle katkı sağlamak istedik. İl temsilciliklerimiz ve gönüllülerimiz sayesinde Milli Eğitim Bakanlığımız ile yıllardır Türkiye’nin 81 ilindeki okullarda doğa eğitim programları yürütüyoruz. Doğa eğitimlerimizi destekler nitelikte geliştirdiğimiz Sıfır Atık Eğitim Projesiyle de geleceğimiz çocuklarımızın doğal varlıkların korunması, çevre dostu tüketim alışkanlıkları ve atık yönetimi ile ilgili konularda farkındalık kazanmasını amaçlıyoruz. Bu eğitim ile çocuklarımızı 5D olarak tanımlanan aşamalı bir atık yönetimi felsefesi ile tanıştırmak istiyoruz. 5D felsefesi 1-Düşün ve Gerekli Değilse Tüketme, 2- Daha Az Tüket, 3- Değerlendir ve Yeniden Kullan, 4- Değiştir ve Farklı Amaçla Kullan, 5- Dönüştür ve Doğaya Geri Kazandır gibi tüketim ilkelerinden oluşuyor. Çocukların 5D ile “Sıfır Atık” kavramlarını tanımalarını ve atık oluşumunu nasıl engelleyeceklerini fark etmelerini hedefliyoruz. İlk etabında Ankara’da başlayacak olan Sıfır Atık Eğitim Projesi’ni tüm Türkiye’de yaygınlaştırıp çok daha fazla çocuğa eriştirmek için çalışmalarımız devam edecek. Bu süreçte emeği geçen tüm kurum ve kişilere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Göz Atabilirsiniz.

Mehmet Ali Çevrim yaşamını kaybetti

Kayseri Marangozlar Mobilyacılar ve Döşemeciler Odası Başkanı Mehmet Ali Çevrim (58)  hakkın rahmetine kavuştu. Uzun …