Seyahat, oyun, ATM’ler..(Köşe yazısı 01.01.2020 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Yeni bir yıla, yeni umutlar, ümitler, beklentiler, talepler, sorunlar, teknolojiler, istenilen ve beklenilen yatırımlarla giriyoruz.

En çokta, savaşsız, silahsız, kan, barut, gözyaşı olmadan, sağlıklı, mutlu, bereketli ‘karanlıkla bile bir umut vardır’ sloganı ile ‘birlik, beraberlik, dayanışma, kaynaşma, kenetlenme umutları ile giriyoruz. Bu umutlar hızlı yeşersin ki, tüm duvarlar, engeller yıkılsın.

Bugünde sizlere üç önemli konuda yapılan araştırma sonuçlarını aktaracağım.

***

Seyahat etmeden önce plan yapmak hem zamandan kazandırırken hem de cebimize avantaj sağlıyor. Tatile hazırlık sürecinde ise bazı noktalar tercihlerimizde önemli etken oluyor. Yapılan araştırmaya göre seyahate karar verme ve satın alma davranışlarında yüzde 58 ile aile ve arkadaş etkisi ilk sırada yer alırken ikinci sırada yüzde 35 ile seyahat blogları üçüncü sırada ise yüzde 21 oranında haber siteleri geliyor.

Huzurlu, mutlu ve eğlenceli bir tatil yapmak hem de bütçenizi sarsmak istemiyorsanız planınızı önceden yapmalısınız. Bu aşamada ise araştırma önemli bir noktayı oluşturuyor. Araştırmalar, seyahat edenlerin yüzde 68’inin ilham almak için seyahat blogları ve benzeri web sitelerini dikkate aldıklarını söylerken, yüzde 10’un tercihini bu yönde kullandığını gösteriyor.

Daha uygun bir tatil için en önemli aşamalardan birini seyahat biletleri oluşturuyor, online mecralar da seyahat severlerin ilk uğrak yeri. Online seyahat biletinin kişilere birçok avantaj sağladığını belirten biletall.com CEO’su Yaşar Çelik,“Tatil bölgelerine yapılan erken rezervasyon, seyahat biletleri konusunda da hareketlilik sağladı. Unutmayın uçak biletlerinde hafta içi seyahat etmek hafa sonu seyahat etmekten daha avantajlı. Sabah uçuşu yerine akşam uçuşunu tercih ederek daha uygun fiyatlara bilet bulabilirsiniz. Ayrıca online otobüs biletlerinde de zaman zaman düzenlenen kampanyalar daha uygun fiyata bilet almanızı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

***

Peki, Türkiye genelinde 2019 yılında oyunseverler hangi oyunları tercih etti?
Online oyunlar için e-pin başta olmak üzere pek çok kategoride dijital kod temelli ürün ve hizmetler sunan Perdigital.com, kullanıcılarının ve ziyaretçilerinin verilerinden yola çıkarak yaş ve il bazında 2019 yılındaki oyun tercihlerini çıkardı. 2019 yılında en çok 19 yaş grubunun oyun oynadığı görülürken, en çok oynanan oyun PUBG Mobile, en çok oyun oynayan il ise İstanbul oldu.  Bursa ve İzmir’de League of Legends, Gaziantep’te Wolfteam, Ankara’da Metin2 ve Zula oyunlarına gösterilen talep ise dikkat çekici.
Türkiye’nin öncü ve güçlü dijital kod dağıtıcısı Perdigital.com, Türkiye’de hangi illerde hangi oyunların oynandığını yaş gruplarına göre ortaya koydu. Rapora göre oyun tutkunlarının yüzde 85’i erkek, yüzde 15’i kadın oyunculardan oluşuyor. 2019 yılında en çok oynanan, kadın oyuncuların da en çok tercih ettiği oyunun, PUBG Mobile olduğu görülüyor. Onu Zula, Wolfteam ve League of Legends takip ediyor.
2019 yılının favorisi PUBG Mobile oyununu en çok oynayan ilk beş şehir İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa olurken; ilk 10’da Diyarbakır ve Konya’nın yer aldığı görülüyor. Oyuna ilgi gösteren kitlenin içerisinde 19 yaş grubunun ağırlığı göze çarpıyor.
En çok oynanan oyunlar sıralamasında PUBG Mobile’ı yakından takip eden Zula’yı ise tercih edenlerin yarısı 18 yaş altı oyunseverler. Oyunun tercih edildiği iller ise sırasıyla: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa.
Gaziantep’te Wolfteam
Türkiye genelinde en çok oynanan oyunlardan bir diğeri Wolfteam ise yüzde 62 oranında 20 yaş altı gençler tarafından tercih ediliyor. Wolfteam’in İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’nın ardından en çok Gaziantep’te oynandığı görülüyor. Bu şehirleri Bursa ve Diyarbakır takip ediyor.
İzmir ve Bursa’da League of Legends
Türkiye’nin en kalabalık illerinden İzmir ve Bursa hemen hemen tüm oyunlarda ilk beşte yer alırken, yüzdesel anlamda en yüksek paya League of Legends oyununda sahipler. Türkiye’de e-spor dendiği zaman akla ilk gelen oyun olan LoL’ü tercih edenlerin yüzde 15’i Bursa ve İzmir’de ikamet ediyor.
Metin2’de 20 yaş ve üstü dikkat çekiyor
Yılların eskitemediği Metin2 oyununu en çok tercih eden yaş grubu, 20 ve üstü oluyor. Oyuncularının yüzde 70’inden fazlası 20 yaş ve üstünde olan oyunun en çok oynandığı iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olurken, ilk 10’da Kayseri ve Samsun da yer alıyor.
Rize, Steam oyunlarında öne çıkıyor
Steam platformunda yer alan oyunları ve oyun içi içerikleri satın almada kullanılan Steam Cüzdan Kodu’nu ise en fazla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana kullanırken; Rize, Steam Cüzdan Kodu’na rağbet gösteren iller arasında sekizinci sırada yer alıyor.

***

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin kimlikle para çekme dönemine ilişkin açıklamasının ardından EGA tarafından üretilen Türkiye’nin ilk onaylı kimlik doğrulama cihazı olan biOnay ATM entegrasyonunu başlattı. ATM üreticisi firmalarla ilk pilot çalışmalara başlayan ve yeni kimlik kartlarını hızlı ve güvenli şekilde doğrulayan biOnay cihazı sayesinde parmak iziyle para çekmek mümkün olacak.
Cumhurbaşkanlığı 2020 Programı kapsamında elektronik kimliklerle ATM’den para çekme dönemi başlıyor. Türkiye’nin onaylı ilk mobil kart erişim cihazı biOnay ATM pazarının önemli oyuncuları ile işbirliği yaparak ATM entegrasyonu ve kavram ispat çalışmaları gerçekleştirdi.
Banka kartı taşıma dönemi bitiyor
EGA iştiraki olan biOnay’ın Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta, ATM üreticisi firmalarla yeni döneme hazırlandıklarını belirterek “Birlikte şube dışı bankacılık için yeni bir dönemi başlatmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi. Banka kartı taşıma döneminin kapanacağını ifade eden Usta; “Kimlik kartının yetkili kurum tarafından verilip verilmediğini, kişiye ait olup olmadığını tespit eden biOnay cihazları yeni çipli kartlarda yer alan parmak izi, PIN ve dijital sertifika unsurlarını kullanarak 3-faktör kimlik doğrulama gerçekleştirebiliyor. biOnay teknolojisini ATM’lerde kullanmaya başladığımızda banka ya da kredi kartına ihtiyaç duymadan tüm vatandaşlar güvenli bir şekilde çipli kimlik kartları ve parmak iziyle para işlemlerini gerçekleştirebilecek. Böylece insanların ceplerinde birden fazla banka kartı taşıdığı dönem de geride kalıyor.”
ATM’den yüklenen e-imza ile kredi çekilebilir
Kimlikle para işlemlerini gerçekleştirme sisteminin bankalara yeni müşteri de kazandıracağını belirten Usta, “biOnay’ın entegrasyonuyla birlikte kimliklere ATM’lerden e-imza yüklemek de mümkün olacak. Yüklenen e-imzalarla yasal bağlayıcılığı olan sözleşmeleri dijital olarak imzalayabiliriz. Yani her ATM, bankaların bir şubesi gibi olacak. ATM’lerde yeni müşteri edinme (dijital onboarding), abonelik işlemleri, anında kredi gibi yeni uygulamalar ve iş fırsatları oluşacak. Şu anda anında kredi başvurusu gibi çözümler için bankalar üye iş yerlerinde bir görevli bulunduruyor; kâğıt, ıslak imza, kurye, arşiv gibi masrafların yüksek olduğu manuel bir operasyon yürütüyor. Ayrıca kimlikle ödeme sistemi sayesinde kart komisyonları, kart dağıtım ve operasyon masrafları, yurtdışına ödenen paralar tarih olabilir” dedi.

Göz Atabilirsiniz.

Ekonomik verilerden…(Köşe yazısı 02.01.2020 Kayseri Star haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Yeni yıla girdik ama yine istenmedik, beklenmedik olaylar durdurulamadı. Ben bir …

Bir cevap yazın