SELÇUKLU KÜLTÜR EVİ SANATIN DA EVİ

Kayseri’de Talas Belediyesi’nin her kesimden vatandaşın birlikte zaman geçirebilmesi için Mevlana Mahallesi olarak bilinen Anayurt bölgesinde açtığı Selçuklu Kültür Evi, aynı zamanda sanatın da merkezi haline geldi.

Talas’ın tarihi sokaklarında insan portrelerini fotoğraflayan Atölye Dokuz Fotoğraf ve Sanat Galerisi üyeleri, 40 parçadan oluşan eserlerini Selçuklu Kültür Evi’nde görücüye çıkardı. Valilik ve Talas Belediyesi öncülüğünde başlatılan ‘Asırlık Sokaklar Asırlık İnsanlarla Buluştu’ projesindeki eserler, hem ilçenin tarihi dokusunu, hem de insanların yaşadığı çevreyle uyumunu anlatıyor.

Sergiyi gezen Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, Talas’ın doğal bir fotoğraf ve sinema stüdyosuna dönüştüğünü belirterek, “Bu iki sektörü Talas’ta mutlaka kurumsallaştırmalıyız. Öncelikle Atölye Dokuz üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

Bu çalışmanın her şeyden önce ruhu olduğunu ifade eden Başkan Yıldırım, “Sayın Valimizin himayesinde gerçekleşen bir çalışma. Şehit aileleri ve gazilerimizden huzurevindeki yaşlılarımıza kadar insanlar var. Acının, dramın tarihi yolculuğun içindeki bir yansıması bu. Yüzdeki kırışıklığı insanda görürsünüz ama onu bir sanat olarak gördüğünüzde sizi öyle bir derinlere götürüyor ki; yaşanan duyguların yüze ve fotoğraf karesine yansıması ayrı bir olay. Selçuklu ve Osmanlı evi gibi kültürel mekanlarımız önemli işlev görüyor. Vatandaşlarımızın bu kıymetli çalışmayı görmelerini tavsiye ediyorum. Ben de bir fotoğraf meraklısıyım. Fotoğraf kainata, insana, tarihe bakmanın ayrı bir yanı. Etraftaki güzellikleri görmek için bu sanatı yapmak lazım” diye konuştu.

Atölye Dokuz Fotoğraf ve Sanat Galerisi Başkanı Meral İlgün ise, “Yaşlılarımızla birlikte çalışmaktan çok büyük keyif aldık. Sayın belediye başkanımızın da desteğiyle bu güzel sergiyi ortaya çıkardık. Ekibimizin profesyonel çalışmaları görücüye çıktı ve beğeni aldığını görüyorum. Bu da bizleri mutlu ediyor” dedi.

Sergi, bir hafta boyunca sanatseverlere açık kalacak.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın