Şehit Ailelerine Devlet Övünç Madalyası

Kayseri Valiliği’nce “18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. Yıldönümü” kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

İlk tören Kartal Kavşağı’ndaki Garnizon Şehitliği’nde yapıldı. Şehitlikteki anıta Vali Orhan Düzgün, Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tümgeneral Ali Demiral, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Serdar Altıntuğ ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Ali Yavuz tarafından çelenk sunuldu. Tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı atışı ile devam etti.

Hv. Plt. Teğmen Selahattin Ağılkaya’nın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Ali Yavuz da bir konuşma yaparak ülkenin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

Öğrencilerin “Şehit Anam” ve “Mehmetçik Çanakkale”de isimli şiirleri okuduğu törenin devamında Vali Düzgün, Şehitlik Özel Defteri’ni imzaladı. Vali Düzgün,  “Aziz Şehitlerimiz” diye başlayan yazısında şunları kaydetti:

“Sizler vatan, millet, mukaddesat ve hürriyet uğruna hiç düşünmeden canlarınızı feda ettiniz. Tarihi şan ve şerefle dolu olan yüce Türk Devletinin birlik ve bütünlük içerisinde yaşaması uğrunda canlarını seve seve veren siz kahraman şehitlerimizi şükranla anmak için huzurunuzda toplanmış bulunuyoruz. Bugün aynı zamanda şanlı tarihimizin şerefli zaferlerinden biri olan Çanakkale Zaferi’nin 99. yıldönümüdür.

 “Asımın nesli.. diyordum ya.. nesilmiş gerçek;

İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.”

Emanetleriniz bizim şeref ve namusumuzdur. Türkiye Cumhuriyeti ve güzel vatanımız Büyük Atatürk’ün gösterdiği hedefte ilerleyecek ve ilelebet payidar olacaktır. Ruhunuz Şad, mekânınız cennet olsun.”

Daha sonra Vali Orhan Düzgün ve eşi Gül Düzgün, Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tümgeneral Ali Demiral ve eşi Hatice Demiral, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Serdar Altıntuğ, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Namık Boran, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cahit Bakır ve Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Usta başta olmak üzere törene katılan vali yardımcıları, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar tarafından şehitlik ziyaret edildi.

Kur’an-ı Kerim’in okunduğu ve duaların edildiği şehitlik ziyaretinde Vali Düzgün ve eşi Gül Düzgün ile beraberindekiler, şehit mezarlarına karanfil bırakarak şehit yakınları ile yakından ilgilenip duygularına ortak oldular.

Vali Düzgün, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği’ni de ziyaret etti.

Vali Düzgün, Garnizon Komutanı Tümgeneral Demiral ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Altuntuğ ile birlikte gerçekleştirdiği ziyaretlerde, huzur ve güven içerisinde yaşıyor olmamızı şehitlere ve gazilere borçlu olduğumuzu belirterek şehitleri rahmet ve minnetle, gazilerimizi ise şükranla andıklarını söyledi.

Dernek Başkanları Ali Yavuz ve Osman Balcı ise, Vali Düzgün ve beraberindekilerin ziyaretlerinden duydukları memnuniyetleri dile getirerek, “Onur ve gurur günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyoruz” dediler.

“DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI TÖRENİ”

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından Kayseri’deki 5 şehit ailesi ile 3 malul gaziye gönderilen Devlet Övünç Madalyaları düzenlenen tören ile hak sahiplerine tevdi edildi.

Vali Düzgün, İl Özel İdaresi Konferans Salonu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türk’ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 99. Yıldönümünü kutlamanın ve yüce Türk ulusunun bağımsızlığı ve devletin bölünmez bütünlüğü uğruna, yaşadığı toprağa canları pahasına sahip çıkan, bugünlere başımızın dik olarak ulaşmasını sağlayan aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin, onurunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

Aynı zamanda, gazi ve şehit yakınlarından hak sahiplerine Devlet Övünç Madalyası tevdi edecek olmanın onurunu ve gururunu yaşadıklarını belirten Vali Düzgün, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şehit veya Gazi olmak, Şehit yakını olmak; istemekle, okumakla, çalışmakla elde edilebilecek bir makam değildir. Şehitlik ve Gazilik makamı sadece Yüce Yaratıcı’nın bazı kullarına lütfu ve ikramıdır. Çanakkale Savaşları, tarih sayfalarında kahramanlıklarının yanı sıra, eşit olmayan güçlerin savaşı olarak da yer aldı. Son teknolojiyle donatılmış onlarca savaş gemisi 18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazı önlerine geldiğinde, boğazı geçeceklerine adları kadar emindiler. Küçücük bir kara parçasını ele geçirebilmek için dönemin ‘yenilmez donanmasıyla’ Çanakkale önlerine gelen İtilaf kuvvetlerinin hesaplayamadığı tek şey, vatanı için canlarını seve seve feda edecek Mehmetçik oldu. Üzerindeki kıyafete, ayağındaki delik çarığa aldırış etmeyen Türk askeri, Çanakkale Boğazı’nı basitçe geçeceklerini düşünerek gelen İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ile diğer ülkelerin askerlerinin karşısında dimdik durdu. Karada Türk askerinin isabetli atışları, denizde ise Nusret Mayın Gemisi’nin Karanlık Liman Bölgesine gizlice bıraktığı 26 mayın, savaşın kaderini değiştirdi. Büyük bir gururla Çanakkale önlerine gelen ‘Yenilmez Donanma’ sonuçta yenildi ve Çanakkale geçilemedi.”

Vali Düzgün, Çanakkale Zaferi’nin, Türk ve dünya tarihinin akışını değiştirerek sağladığı özgüvenle, bağımsızlık meşalesini tutuşturması yanında ebedi Komutan Mustafa Kemal Atatürk’ü de Türk ulusunun lideri olarak tarih sahnesine çıkardığını da ifade etti.

Şehitlerimizin yüreklerindeki vatan ve millet sevgisiyle kutsal idealler uğruna canlarını hiçe sayarak ölüme koştuklarını belirten Vali Düzgün, “Aziz Şehitlerimize” hitaben şöyle devam etti:

“Her karışı ecdat kanıyla sulanarak, sizden sonraki nesillere korkmadan yaşayacakları özgür bir vatan verdiniz. Hedefimiz, hür yaşama hakkımızı koruyarak, geçmişte yaşanılan karanlık günleri yeni nesillere yaşatmayacak, yeni çatışmaların ve şehitlerin olmayacağı, huzurun ve kalkınmış bir Türkiye’nin ilelebet yaşatılmasıdır. Bugün Türk milletinin varlığı ve devletimizin bekası için gözünü kırpmadan canlarını feda ederek, şehitlik mertebesine ulaşan, kahraman vatan evlatlarını şükran ve minnetle anıyor, Kahraman Şehitlerimize Allah tan rahmet, değerli ailelerine sabırlar diliyorum.”

Vali Düzgün, konuşmasının ardından, Şehit Uzman Çavuş Bekir Yeşilyurt’un babası Ali Yeşilyurt’a, Şehit Uzman Çavuş Ferhat Kaplangiray’ın babası Cezmi Aslangiray’a, Şehit Uzman Çavuş İbrahim Çelik’in annesi Kamer Çelik’e, Şehit Er Mustafa Aydın’ın babası Mehmet Aydın’a ve Şehit Uzman Çavuş Onur Karasungur’un babası Bilgi Karasungur ile malul gaziler Alper Doğan, Kenan Yılmaz ve Serkan Cenan’a Devlet Övünç Madalyalarını taktı.

Vali Düzgün ve beraberindekiler törenin ardından, Kayseri Valiliği ve Atölye9 tarafından hazırlanan şehit anne ve babaları ile yaşlıların fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışını yaptı.

Sergide, tarihi Ali Saip Paşa Sokağı’nda yapılan çekimlerin yer aldığı 40 fotoğraf sergileniyor.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın