Şehirler Arası Otobüs kazaları ele alındı

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce’nin başkanlığında, Şehirler Arası Otobüs Kazaları ve ilgili kurumlarla değerlendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda ülkemizde trafik güvenliğinin sağlanması, trafik kazaları ve sonucunda meydana gelen kayıpların önlenmesi amacıyla şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde yaşanılan sorunların çözümü konuşuldu.
Bakan Yardımcısı Muhterem İnce; vatandaşlarımızın %80-%90’ının karayolu taşımacılığı ile yolculuk yaptığına değinerek, Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi ile karayolunda yaşanan kazaları en aza indirerek can kaybının sıfıra indirilmesinin hedeflendiğini söyledi. İnce, karayolu taşımacılığı sektöründeki firmaların üzerine düşen sorumluluklara da değinerek, trafik güvenliğini sağlamaya yönelik taleplerde bulundu.
Dünyada 1 milyon 350 bin civarında insanın trafik kazasında hayatını kaybettiğini belirterek konuşmasına başlayan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya Bakanlık internet sayfasındaki haberde“Ülkemizde 1996-1997 yılında 7300-7500, 2007 yılında 7427, 2017 yılında 3400-3500, 2018 yılında 3300 kişi trafik kazasında hayatını kaybetti. 2019 yılında bu oranı %10 oranında azaltmayı ümit ediyoruz” derken, her gün 20 kişi trafik kazalarında hayatını kaybettiğini, duyarlılık göstermeyen insanlar ‘kaderimde varmış’ diyerek kurallara uymamayı sürdürdüğünü, yapılan çalışmalar ve eğitim faaliyetleri sonucunda bu sayıyı %50 azaltılmasının hedeflendiğini belirterek duyarlılığın arttırılması ve eğitimin önemine vurgu yaptı.
Toplantıda; yolcu taşımacılığının genel durumu, trafik kazaları ve sonuçları, otobüs denetimleri, şoförlere ve sektöre yönelik tespitler ve toplantıda ortaya çıkan trafik güvenliğini artırıcı öneriler üzerinde durularak görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıya; Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, İller İdaresi Genel Müdürü Ali Çelik, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Ali Çardakçı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın ile ilgili daire başkanları ve yolcu taşımacılığı sektöründe yer alan dernek, firma yetkilileri ile çalışanların temsilcileri katıldı.

Hakkında Davut GÜLEÇ

Göz Atabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Üretim Operasyonu: 6 Gözaltı

Kayseri Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü Kaçakçılık Suçları Büro Amirliği Ekipleri Bitcoin Madenciliği üretenler karşı …